Menu
نویسنده مطلب : کیوان بشاش

مطلب مورد بحث:

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing


وقتی به تمرین این درس فکر می کردم به نکته جالبی بر خوردم. اینکه با توجه به تغییراتی که در دسترسی عموم مردم به اطلاعات طی چند سال اخیر رخ داده و خیلی از ابعاد کسب و کارها رو تغییر داده در این مورد هم در بازاریابی برونگرا بیشتر سعی می شه روی اطلاعات خاصی تمرکز بشه و مثلا ممکنه در یک تبلیغ تلویزیونی از مزایای یک شامپو تعریف کنه ولی هیچ وقت در مورد اینکه این شامپو در ۵۰ درصد افراد جواب می ده صحبت نکنه و برای مخاطبی که اطلاعات کمی داره شاید دیدن یک عکس زیبا انقدر قانع کننده باشه که اقدام به خرید کنه. مثل تبلیغاتی که در دهه های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ در دنیا مورد استفاده قرار می گرفت.

اما امروزه با گسترش دسترسی مخاطبان به اطلاعات دیگر مخاطب با این اطلاعات قانع نمی شه و متوجه می شه که تمام واقعیت به او اعلام نمی شه. پس بازاریابی درونگرا بوجود آمد که اول سعی می کنه اطلاعات مخاطب رو زیاد کنه و احساسی در وی ایجاد کنه که در این زمینه همه اطلاعات رو داره ولی به گونه ای اطلاعات رو به مخاطب تحویل می ده که مخاطب رو هدایت می کنه به تصمیم گیری برای خرید. مثلا در مورد مراقبت از مو مطلبی داخل مجله نوشته می شه که توضیح داده شامپو های دارای کراتین باعث شفافیت مو و … می شوند. اینجاست که مخاطب دنبال شامپو های کراتین دار می گرده و همون برند با بازاریابی برونگرا در بیلبوردی اعلام می کنه تنها شامپوی دارای کراتین. اینجا دیگه مخاطب مقاومت نشون نمی ده.

به نظر می رسه که یکی از دلایل بوجود آمدن بازاریابی درونگرا, کمک به افزایش عملکرد بازاریابی  برونگرا به توجه به تغییراتی رفتاری و اجتماعی افراد است.