Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

منظور از دیدگاه مبتنی بر منابع (RBV) چیست؟


مختار عزیز. ممنونم از این‌که نظرت رو نوشتی و از توضیحات خوبی که دادی.

من بررسی مشتریان رو جزو دیدگاه مبتنی بر منابع دونستم به این دلیل که در این درس, یاد گرفتیم که مشتری یکی از مهمترین دارایی‌های سازمان هست.

و اتفاقا قبل از اینکه کامنت شما رو ببینم در درس تعریف منابع سازمانی کامنتی گذاشتم که چرا مشتری در دسته‌بندی بارنی جزو منابع و سرمایه‌ی سازمان ذکر نشده و اونجا اشاره کردم که در سری درسهای مدیریت مشتری, میخونیم که یکی از مهمترین دارایی های بنگاههای اقتصادی مشتری ها هستند.

و در همین درسِ تعریف منابع سازمانی جمله‌ی زیر رو می‌خونیم:

 

هر یک از منابع استراتژیک (انسانی، فیزیکی، سازمانی)، فقط وقتی یک منبع ارزشمند محسوب می‌شوند که به پیاده‌سازی استراتژی‌های کسب و کار کمک کنند. 

البته من کامنتم رو قبل از انتشار این درس نوشته بودم. ولی با توجه به این جمله و اگر که مشتری یکی از منابع و دارایی های ماست پس در تدوین استراتژی لازمه که به مشتری‌ها توجه کنیم و این بررسی و توجه مصداقی از توجه به منبع میتونه باشه.

به عنوان مثال من در یک شهر کوچیک مغازه دارم و حالا میخوام از دیجیتال مارکتینگ برای پیشبرد کارم استفاده کنم.

پس میام به مشتری‌ها و فرهنگ حاکم بر این شهر و مردمش نگاه می‌کنم تا بتونم ابزار مناسب رو انتخاب کنم.

و به نتیجه می‌رسم که بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی و به طور خاص اینستاگرام برام مناسب‌تر و مفیدتره تا اینکه یک سایتی داشته باشم و به سئو فکر کنم.

و یا مثالی که شما زدی.

من این رو, یعنی توجه به نوع مشتری یا همونطور که شما گفتی توجه به بازار هدف, دیدگاه مبتنی بر منابع میدونم, چون مشتری یک منبع و دارایی مهمه و اگر مشتری نبود, شاید ابزار دیگری رو انتخاب می‌کردم.

پتانسیل ما و منابع مالی و غیره هم منابع دیگر ما هستند.

امیدوارم توضیحاتم واضح باشه.

و این دیدگاهیه که من در حال حاضر دارم و البته نمیدونم که چقدر درسته و شاید من دچار کج‌فهمی شدم. این توضیحات رو فعلا نوشتم ولی فکر میکم لازمه که بیشتر فکر کنم.:)

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟