Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

حسادت به داشته های دیگران


یکی از ویژگی‌های ما آدمها اینه که خودمون رو با دیگران مقایسه می‌کنیم؛ همونطور که در درس مقایسه‌ی اجتماعی خوندیم این رفتار کاملا طبیعی هست, و اونچه که می‌تونه این رفتار رو مفید یا مخرب کنه نوع برخورد ما با این ویژگی هست.

با توجه به این موضوع, وقتی که ما شروع به مقایسه ی خودمون با افرادی می‌کنیم که به طور کلی دوست نداریم جای اون‌ها باشیم, اونوقت حس حسادت و حسرت از نوع نابخردانه رو تجربه می کنیم.

من در مورد موضوعاتی که برام مهم هستن گاهی این نوع مقایسه رو انجام میدم.

مثلا یک موردی که برام مهمه تناسب اندام هست؛ و وقتی عکس و ویدئوهای خانم‌های ورزشکار و بدن‌ساز رو می‌بینم, ناخودآگاه شروع می‌کنم به حسرت خوردن که کاش منم تا همین حد اندام عالی و پرفکتی داشتم.

و این در حالی هست که وضعیت قابل قبولی دارم و خودمم راضی‌ام, و از طرفی بیشتر از یک ساعات مشخصی در روز و هفته دوست ندارم تمام وقت مفیدم رو در طی روز دنبال ورزش و رژیم و این‌چیزا باشم.

ولی باز هم چند دقیقه‌ای حسرت می‌خورم.

و به نظرم روش برخورد با این حس اینه که کنترل ذهن و فکرمون دست خودمون باشه, که البته خیلی هم راحت نیست, ولی میشه با تمرین پس از چند دقیقه‌ای اولویت‌ها و ارزش‌های خودمون یادمون بیاد و از این حس دور بشیم.

و به جای سرزنش خودمون به خاطر مقایسه‌هایی که انجام می دیم, طبق راهکار درس مقایسه اجتماعی با مهندسی محیط و انتخاب‌هامون این ویژگی رو در مسیر درستش هدایت کنیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟