Menu
نویسنده مطلب : صباح فرشاد

مطلب مورد بحث:

قانون مورفی چیست؟ | قوانین مورفی چه چیزی را به ما می‌آموزند؟


من دوستی دارم که معتقد بود وقتی که تاخیر دارد و برای رسیدن به مقصد عجله دارد حتی قطارهای مترو هم کند حرکت می‌کنند، برای بعضی شاید خنده دار باشد اما ممکن است تعجب کنید اگر بگویم حق با دوستم است. چنین چیزی ممکن است و این به بخشی از مغز مرتبط است که با ادراک زمان یا time perception درگیر است.
این بخشها در مغز درگیر ادراک زمان هستند(۱):

cerebral cortex

cerebellum

basal ganglia

suprachiasmatic nucleus

در واقع ادارک زمان یک مقوله نسبی است و به نسبت شرایط مختلف حسی و هیجانی درک ما از زمان درک متفاوتی است، از این هم که بگذریم افراد مختلف نسبت به زمان درک متفاوتی دارند، اگر دوست داشته باشید یک کار آزمایشی در این زمینه اجام دهید یک آزمایش جذاب پیشنهاد میکنم که در جمعهای دوستانه و مهمانیها قابل انجام است:
از افراد بخواهید که چشمهای خود را ببندند و درست پس از یک دقیقه باز کنند، شما خودتان وقت را نگهدارید و ببیند چه تفاوتی بین افراد مختلف در در زمان وجود دارد.
این کار را در موقعیتهای مختلف انجام دهید، مثلا بین دو نیمه فوتبال که از تلوزیون پخش میشود و یا وقتی تیم محبوب آنها یک گل عقب است و یا بلعکس، مطمئنم که تجربیات جالبی دستگیرتان خواهد شد و بخشی از قانون مورفی با استفاده از موضوع ادراک زمان قابل توضیح است.

رفرنس:
۱- Rao SM, Mayer AR, Harrington DL (March 2001). “The evolution of brain activation during temporal processing”. Nature Neuroscience. 4 (3): 317–۲۳٫ doi:10.1038/85191. PMID 11224550. Lay summary – Nature Neuroscience.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟