Menu
نویسنده مطلب : سجاد سلیمانی

مطلب مورد بحث:

روشهای نادرست متمم خوانی!


خوشحالم که فضایی مرتبط برای نوشتن دغدغه های فکری چند وقت گذشته ام پیدا کردم. (اگر این فضا نبود، قصد داشتم در نظری برای شما ارسال کنم). من وقت بسیار محدودی دارم و در همین وقت محدود هم تلاش میکنم مطالب کاربردی و مفید خودم را بیابم و بخوانم و برای همین متمم اولویت انتخاب های من است.

متمم، محتوایی ناب، کارآ و مطابق نیاز ما فراهم کرده است. من شدیدا علاقمندم که آنرا مطالعه کنم و به خوبی هم می دانم و درک کرده ام که با آموختن آن، در حال تجربه زندگی بهتری هستم. اما همین عطش یادگیری، مانعی بر عمیق بودن آموزش و نهادینه شدن آموخته هایم بوده است. زیرا تلاش می کردم به سرعت مطالعه کنم. 

یکی از بزرگترین چالشهای من در متمم خوانی، حج بالای مطالب و موارد مفید است! انگار همه چیز را لازم دارم و قصد دارم یاد بگیرم. اما خب، عملا برایم ممکن نبوده و موفق هم نبوده ام.

یک جمله جالبی به خودم این روزها می گویم: متمم اولویت من برای آموختن است، اما خود متمم را هم باید اولویت بندی کنم. و دقیقا بعد از یکسال و اندی وقت گذاشتن به این نتیجه رسیده ام، و امروز وقتی در این فضا قرار میگیرم، واقعا از شتابزدگی و سرک کشیدن به همه مطالب خودداری میکنم. و آنچه را در پیش چشم دارم، با یادداشت برداری تثبیت می کنم (یک نمونه یادداشت برداری من)
روشهای نادرست متمم خوانی!
 

در گام بعدی، تلاش کرده ام آموخته های تکمیلی بر مطالب متمم بیابم و بخوانم. برای نمونه پیرو درس استعدادیابی من این کارها را (به عنوان زیجیره یادگیری) در حال انجام هستم:

۱- خـرید کتابهای الف) ۵ نقطه قوت برتر خود را بشناسید ؛ ب) یافتن جـوهر درون (کِن رابینسون-ولو آرونیکا ترجمه فرناز تیمورازف) و ج) کتاب موهبت درون شما    که به نوعی به خودشناسی و تمرکز بر خود و پتانسیلهایم برسم.

۲- ایجاد یک دفترچه استعداد یابی و یادداشت برداری از دروس استعدادیابی متمم

۴- گوش دادن به فایل های صوتی محمدرضا شعبانعلی با عنوان توسعه مهارتها که از نظرِ مرتبط هستند (توانمندی استقـرا من کمک میکند که ربطی معقول ایجاد کنم)

۳- ثبت نتایج تمرکز بر استعدادها و داشته هایم در پیاده روی های عصرانه و شبانه ( و گریزهای فکری میانه روز و حین کار) در برنامه memo گوشی خودم. احساس بسیار خوب و نتایج بسیار خوبی برای من به ارمغان آورده است که امیدوارم با ثبت ِ مناسب در دفترچه استعدادهایم، به جمعبندی بسیار خوبی از خودم و راه ِ پیش رویم برسم.

و البته یک نمونه دیگر هم که این روزها شروع کرده ام (و به نوعی هم مرتبط با بحث استعدادیابی میدانمش)، اصلاح «روند فکرکردن» و «تصمیمات» من هست. بحثی که با نوشته های دکتر سریع القلم و دکتر داوری اردکانی و روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی در خودم احساس نیاز پیدا کرده ام(که بدون پیش مقدمه و توضیحات اضافه باید عرض کنم که) برای این مورد هم چند منبع آموزشی را تهیه کرده ام که به مرور مطالعه خواهم کرد:

۱- شروع این بحث به صورت جدی با کانال مدل ذهنی در تلگرام محمدرضا همراه بود که محتوای آن کانال را PDF کرده ام که اگر مجالی بود در اختیار دوستان هم قرار میدهم

۲- روزنوشته های مهندس محمدرضا شعبانعلی عزیز

۳- کتاب ها و نوشته های دکتر محمود سریع القلم (مثلا کتاب علاقنیت و توسعه یافتگی و ..)

۴- نوشته ها و سخنرانی های دکتر رضا داوری اردکانی  و برخی دیگر از بزرگان حکمت (به صورت گاه به گاه اما مـداوم)

این دو نمونه بالا، را باید با ایحاد نقطه کانونی تمرکز و دغدغه مندی در خودم در طول روز و هفته پیوند بزنم. یعنی یک درگیری و خواستِ درونی در من ایجاد شده تقریبا به شکلی دائمی در جریان خودشناسی و خودسازی قرار گرفته ام

.

از سویی دیگر برای تمکیل شدن خودم بتازگی آدرس اینترنتی خود را (سجاد سلیمانی) فعال کرده ام  و قصد دارم مسئولانه و با برند شخصی خودم آنجا بنویسم و از مزایای معجزه نوشتن هم بهره مند باشم و به نوعی آموختن خود را واقعی تر کنم

من ترجیح می دهم مثل یک دانشگاه وافعی، عمیق و آرام متمم را بیاموزم، آن هم در طی زمان و با پیدا کردن ارتباط هایی معقول بین آموخته ها. تا آنکه بخواهم فقط متمم را خوانده باشم مثل همه چیزهایی که تا کنون خوانده بودم!! و صدالبته میدانم که برای آموختن، باید آرام و با حوصله حـرکت کرد. مغز من، برگه مجازی برم افزار WORD نیست که سریع در آن کپی پیست کرده و ذخـیره کنم!

وبا همه اینها، من همچنان باور دارم  در ابتدای راه هستم و با تداوم و پشتکار، شاید آینده را بتوانم بسازم. همانطور که نتیجه این مطالعه و تمرکز باعث شده است من در پروژه ای که مدتها وقت گذاشته ام تردید کنم و فعلا آن را در زندگی ام کمرنگ کرده ام تا اگر به قطعیت رسیدم شروعش کنم.

امیدوارم برای دوستان  متممی عزیز هم این نوشته بتواند مثبت واقع شود.