Menu
نویسنده مطلب : پویا چراغی

مطلب مورد بحث:

چه مدلی مفید است؟ (ویژگی‌های یک مدل مفید)


مدل علمی و اجتماعی:ایجاد ارتباط بین ماهیت بیولوژیکی انسان و سیر تکامل و رفتار هایی که در جامعه انجام می‌دهد.مثلا انسان ها به دلیل نیاز به حضور در جمع و قبیله در زمان های دور،اکنون به شدت به یکدیگر وابسته‌اند.
پس مدلی که من در نظر گرفتم این است که بسیاری از رفتارهای پیچیده انسان در جامعه و در ارتباط با یکدیگر،می‌تواند منشا ساده ای داشته باشد و در نتیجه من می‌توانم با این مدل،تصویر ساده تری از اطرافم به دست آورم.(شاید کمی بیش از حد ساده!)

فراگیر بودن:مثال های بسیار بیشتری می‌توان برای این موضوع پیدا کرد،مثلا چرا ما انسان ها در بسیاری از موارد استرس داریم؟که باز هم می‌توان گفت تنها افرادی از انسان های نخستین زنده می‌ماندند و در نتیجه ژن های خود را به نسل های بعد(که می‌شود من و شما) منتقل می‌کردند که یک اضطراب مزمن برای همواره در خطر بودن داشته باشند و در نتیجه احتمال زنده ماندن خود را افزایش دهند.
حداقل استثنا:قطعا برای این مدل و رفتار انسان استثنائاتی هم وجود دارد،مثلا افرادی که استرس کمی دارند.ولی به طور کلی(نه همیشه) این اتفاقات و استثنا ها باید به طور خودآگاه ایجاد گردد،به همین دلیل است که مثلا کنترل استرس یک مهارت محسوب می‌شود.یا اینکه فرد منزوی شود و در تنهایی و به دور از دوستان و نزدیکان شود که باز هم فرد خود این تصمیم را گرفته و ممکن است به مشکلات جدی مثل مشکلات روانی دچار شود.
قابل تکرار بودن:در هر لحظه از زندگی روزمره ما می‌توان آن را مشاهده کرد،کافی است کمی تحلیل گرایانه به یکدیگر نگاه کنیم!
فرافرهنگی بودن:قطعا ماهیت مادی همه ما انسان ها یکسان است و همه ما از هر کشور و فرهنگی نوادگان افردای یکسان از لحاظ  تکاملی هستیم.
قابلیت پیش بینی:با این که این مدل در در موارد بالا موفق بوده ولی این بخش،قابلیت اصلی این مدل است.شاید به این دلیل که منشا این مدل،یک تئوری(نظریه انتخاب طبیعی) است.بسیاری از رفتار های انسان را نه تنها با این مدل می‌توان توجیه کرد(فراگیر بودن)،بلکه می‌توان پیش‌بینی کرد.

 

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟