Menu
نویسنده مطلب : مرضیه

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


سلام به همگی
در مورد سوال پروژه شما که  فکر می کنم، میبینم که در زندگیم مسیرهایی رو اومدم که دوستشون نداشتم …. نمی دونم این به معنای یه تصمیم اشتباهه یا نه؟؟؟!!!! … وقتی شما به دلایل محدودیت های اقتصادی و اجتماعی، آموزش درستی که ندیدید مسیر های غلطی رو توی زندگی تون انتخاب می کنید که شما رو از هم نسل هاتون توی کشورهای دیگه ۲۰ سال عقب می ندازه، آیا بازم تنها مقصر،  تصمیم نادرست شما بوده؟؟؟ و می خوام تاکید کنم از بین همه دلایلی که ذکر کردم و ممکنه به ذهن هر کس دیگه ای هم برسه، من روی کمبود آموزش صحیح برای شناخت زندگی و تعیین مسیر درست پافشاری می کنم.

اگه ازم بپرسن مهم ترین چیزی که آدم بهش احتیاج داره چیه، من نمی گم غذا…. میگم آموزش درست برای زندگی

حالا فرض کنید مرضیه با معدل رتبه دوم دبیرستان شون (منظور اینه که آدم کوشایی بوده توی درس خوندن)  توی سال ۷۷ مجبوره که برای دانشگاهش تعیین رشته کنه. دانشگاهی که رقابت برای وارد شدن بهش خودش یه بخشی از زندگی ارزشمندش توی اون سالها رو ازش گرفته و بنظرش می رسه که چون توی درس الگوریتم نویسی از همه تیز تر بوده و رویای درست کردن آدم آهنی داشته،  پس رشته کامپیوتر خیلی مناسبه شه (تصمیم نادرست)…..اما واقعیت اینه که به هنر علاقه داره…عین سه سال دبیرستان همیشه رهبری فعالیت های فرهنگی و هنری مدرسه رو داشته….و چیزی که همیشه دنبالش بوده هنر بوده…. اون موقع این مسئله رو اینطوری برای خودش حل می کنه که میگه در کنار درسم به فعالیتهای هنریم ادامه میدم…..(فرار از تصمیم گیری ماکروسکوپیک به میکروسکوپیک) . اشتباه اول رو مرتکب میشه چون هیچی از استعداد و علاقه نمی دونه …نمی دونه که،  اینکه یه کاری رو خوب انجام می دی صرفا به معنای این نیست که اون احتمالا بهترین و تنهاترین استعدادت هست … نمی دونه که اون ممکنه بخشی از توانایی هایی باشه که بعدا می تونه توی استعداد واقعیت کمکت کنه….. نمیدونه که توانایی با علاقه و استعداد فرق داره…. نمی دونه که نام و شرح درستی برای مسئله زندگیش انتخاب نکرده …. نامی که مرضیه برای مسئله زندگیش انتخاب کرده “پول درآوردن برای انجام کار مورد علاقه س” …. اما چیزی که باید انتخاب میکرده ” انجام کار مورد علاقه برای لذت بردن از زندگیه” … در واقع معیار اصلی زندگیش لذت بردنه اما امنیت رو انتخاب می کنه (الویت بندی نادرست معیارها) چون می ترسه که نتونه با انجام فعلیت های هنری زندگیش رو اداره کنه (فوبیای تصمیم گیری).
از این دست تصمیم گیری های نادرست در زندگی مرضیه فراوان بود …..اما چیزی که درباره پدیده دینامیکی بنام زندگی زیباست اینه که در صورتی که شما نسبت به اصول هستی صادق باشید (همان اصولی که استفان کاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر به اونها اشاره می کنه) و در ضمن آدم کوشایی هم باشید و بدنبال کشف حقیقت درونتون باشید  …… و زمانی که خیلی دیر به نظر میاد اونها کشف کنید …..تجربیات تمام تصمیم های نادرست و مسیرهای به ظاهر غلطی که طی کردید به کمک شما میان تا ۱۰ سال رو توی یکسال جبران کنید و من فکر می کنم این اغراق نیست…. همانطور که تجربیات من در برنامه نویسی کمک کرد تا امور مالی کار مورد علاقه ام رو با استفاده از روش های نرم افزاری که خودم نوشتم به بهترین نحو انجام بدم و فکر سازماندهی شده ای که برای انجام هر کاری به کمکم میاد و منو در سطحی که هستم از بقیه رقیب هام متمایز می کنه.