Menu
نویسنده مطلب : علی سمیعی

مطلب مورد بحث:

تجربه ذهنی | مشارکت در درآمد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها


زمانی که این در حال نگارش پاسخ این تمرین هستم؛ دانشجوی ترم هفت دانشکده مدیریت دانشگاه تهرانم. با اینکه دانشگاه های دولتی از دانشجو شهریه ای نمی گیرند اما برخی از دوستانم که در دانشگاه آزاد و یا غیر انتفاعی تحصیل می کنند را می بینم که از این شهریه های گزاف گله مندند.

قبل از اینکه ادامه ی مطلب را بخوانید؛ خواهش می کنم این مطلب را از دید یک دانشجو وصرفا حاصل تامل کوتاهش در این موضوع بدانید.

با توجه به اینکه گفته شد شفافیت مالی را در صورت اجرای طرح حتمی بدانید پس از جنبه های پنهان کاری احتمالی دانشجویان فعلی ( شاغلین آینده ) می گذرم. فقط یک نکته را باید عرض کنم و آن هم اینکه به کمک تکنولوژی های جدیدی مثل بلاک چین به نظر می رسد شفافیت مالی دور از انتظار نیست و در چنین مواردی بسیار راه گشاست.

قبل از هر چیز باید دید در اجرای این طرح کیفیت خدماتی که به دانشجویان ارائه می شود چقدر تغییر می کند. احتمالا می دانید که خدماتی که به دانشجویان ( از قبیل غذا، خوابگاه و … ) داده می شود چندان کیفیت بالایی ندارد و بعید نیست حداقل در کشور خودمان برخی از دانشگاه ها با اجرای این طرح همان کیفیت کم را بسیار بد تر ارائه کنند.

دوم توجیه اقتصادی این طرح است ممکن است برخی از دانشجویان در آینده مشاغلی بسیار پر درآمد تر از دوستانشان داشته باشند و برخی هم درآمد بسیار کمی داشته باشند. در این صورت چطور می توان عدالت را بین آن ها برقرار کرد؟

سومین نکته این است که بسیاری از دانشجویان به یک اندازه از امکانات دانشگاه استفاده نمی کنند. دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می کنند ( مانند نگارنده ی همین متن) در مقایسه با دانشجویانی که ساکن منطقه هستند بار مالی بیشتری به دانشگاه تحمیل می کنند و این مورد را چطور می توان در این طرح لحاظ کرد؟

چهارمین نکته این است که ممکن است دانشجویی در یک رشته تحصیل کند اما درآمدش را از راهی دیگر به دست آورد مقصودم این است که رشته ی تحصیلی با کار وی تناسبی نداشته باشد. مثلا گرافیک خوانده باشد اما الان در حوزه ی بازاریابی بسیار فعال باشد. اگر این فرد ادعا کند که دانشگاه در درآمد زایی من نقشی نداشته و آن چه را که امروز به دست می آورم مدیون خودم هستم. چطور می توان به دنبال عدالت دریافتی پس از تحصیل بود؟

کما اینکه افرادی این چنینی در جامعه کم هم نیستند.

پنجمین نکته این است که ممکن است افرادی از این قانون سوء استفاده کنند و مدت زمان بیشتری را تحصیل کنند

ششمین نکته به نظرم ممکن است که برخی اصلا  قید دانشگاه را بزنند و از همان دوران دیپلم ( در ایران ) وارد بازار کار شوند.

هفتمین نکته تاثیر آن بر صنعت است که به نظرم از می توان آن را این گونه در نظر گرفت اینکه دانشگاه که می داند قرار است در آینده درآمد زایی داشته باشد سعی می کند نیروهای بهتری را تربیت کند چرا که نیروی بهتر برای صنعت به معنی درآمد بالاتر برای دانشگاه هم خواهد بود.

هشتمین نکته را می توان تاثیر این مساله بر تولید علم و مقاله دانست. ممکن است این طرح به کاهش تولید علم در کشور منتج شود چراکه بسیاری از افراد صرفا به دنبال کار هستند و دانشگاه هم سعی در تربیت بهترین نیروها را دارد.

در نهایت ممنون از متمم برای فرصتی که برای فکر کردن و تحلیل برای مان فراهم کرده است.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟