Menu
نویسنده مطلب : مهدی رضایی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


ذهن ما کارش معنا دادن و گرفتن تفسیر از رویدادهایی است که از اطرافش میبیند و مدل ذهنی ما که حاصل تجربیات و آموزش ها و تحصیلات و تعلیمات ماست ، و مدل ذهنی ما از بدو تولد شکل میگیرد و ریشه­اش در کودکی محکم میشود . و تکرار رویداد هاست که مدل ذهنی ما را شکل میدهد .
مدام باید مدل ذهنی که از گذشته در من انباشته شده را برسی و تصحیح کنم و آن را از سطح ناخودآگاه (که همه کارهای زندگیم را به وسیله آن انجام میدهم ولی از مدلی که به من فرمان میدهد آگاه نیستم) را به سطح خود آگاه بیاورم (که هر لحظه بدانم که بر اساس چه معیار و مدلی فلان کار را انجام داده­ام). بعد از این باید بتوانم مدل ذهنی اطرافیانم را هم بشناسم (که احتمالا مدل ذهنی فلانی بر اساس چه تجربیات و اطلاعات و عقیده و رویدادهایی و … ای است ؟ )تا بتوانم با آنها ارتباط خوبی بگیرم .
 
مدل ذهنی فرزند خانواده ، من مدل ذهنی فرزند خانواده را برسی میکنم که البته در هر خانواده­ای میتواند متفاوت باشد ، اولا بگویم که مدلها از کودکی شکل میگیرند چون بخشی از مدلهای ذهنی ما مربوط به یادگیری و علومی است که فرامیگیریم ، خاطرات و فعالیت ها و نوع تربیت ماست که این مدل را از کودکی شکل میدهد ، حضرت علی ع :« الْعِلْمُ مِنَ الصِّغَرِ کَالنَّقْشِ فِی الْحَجَرِ» یادگیری علم در کودکی مثل حکاکی روی سنگ است ، مدل سازی از پایین به بالاست که بعد از اینکه سنی از او گذشت و رویدادها و خاطرات و علوم و تربیت و آموزش و … مدل ذهنی او را شکل دادند و اکثر شکل گیری ذهنی تا دوره جوانیست و بعد از آن ما با عینک مدل ذهنی خود رویداد هارا میبینیم و قضاوت میکنیم (مدل سازی از بالا به پایین ) و میزان تغییر پذیر مدل ذهنی ما کم و کمتر میشود .
یادم است کودک که بودم و از پدر و مادرم چزی میخواستم معمولا میدادند و تهیه میکردند ولی برخی افراد را میدیدم که میگفتند «هر چه بچه خواست نباید بدهی ، پر رو میشود» معلوم است که این یک قانون تربیتی نبود زیرا تکرار این مدل تربیتی نقض های فرآوانی نشان داشته ، یک نظریه تربیتی هم نبود زیرا او نمیتوانست ادعا کند که درآینده فرزند تو چه حالتی دارد ، بلکه صرفا مدلی غیر مفید بود که با برسی ها مشخص میشد که این نوع تربیت روی خود آن شخص اجرا شده و او هم با این روش تربیت شده .
مدل آنها مدل مفیدی نبود ، زیرا اولا برای همه بچه ها قابل اجرا شدن نبود بلکه فقط برای بچه های خیلی پر رو شیطون و پر توقع بود و او داشتمدلش را به همه تعمیم میداد ، دوما قابل پیش بینی هم نبود ، امکان داشت فرزندی که این مدل برایش اجرا شده بدتر بشود و یا اگر این مدل تربیتی زیاد اجرا شود امکان دپرس شدن کودک هستJ ، سوما فرافرهنگی هم نبود یعنی فرهنگ تربیت در هر خانواده­ای و هر شهری و قومیتی و نژادی و کشوری متفاوت است .
البته خوب بود که آن شخص در گفته «هر چه بچه خواست نباید بدهی ، پر رو میشود» چند مثال از « هر چه » میزد تا ما بهتر بفهمیم و مفهوم این جمله را بهتر بدانیم .
وقتی برخی از دوستانم را میبینم و با آنها برخورد دارم و فکر میکنم که چه مدل ذهنی دارند و این ناشی از چه روندها و علوم و تصمیماتی و … است ؟ برخی از رفتار های آنها را که خودم در آنها تجربه داشته­ام و مدل ذهنی من هم طبق آنها شکل گرفته­اند را تشخیص میدهم . شناخت و تحلیل مدل ذهنی خود از ملزومات و دروس مقدماتی مهارت های فردی است و برای دیگران برای ارتباطات لازم است .
از ویژگی های عالی انسان کنترل بر خودش و شناخت و تحلیل خودش است ، انسان متعالی خودش و معیارهایش و مدل ذهنیش را تحلیل میکند (که این گفته و تصمیم و فعل من بر اساس چه معیار و مدل و الگویی بود؟) ، تصفیه میکند ، تغییر میدهد تا به مدل ذهنی مناسب و درستی برسد. به نظر من در شناخت افراد برتر دنیا (علمی ، مذهبی ، اقتصادی و…) باید به مدل ذهنی آنها توجهی ویژه کرد ، یعنی غیر از اینکه تحقیق کنیم که او چه گفته و چه کرده ، بفهمیم که چه طور مدل ذهنی او شکل گرفته و چه عواملی در شکل گیری او و مدل ذهنیش نقش داشته اند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟