Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

چند نکته در سناریو نویسی برای یک استراتژیست: آرکتایپ های سناریو


سلام
من چندین سال بصورت پاره‌وقت و تمام‌وقت در فروشگاه لوازم خانگی کار کرده‌ام. اگر بخواهم الگو‌های کلیدی دیتور را برای یک فروشگاه عرضه محصولات خانگی بگم:

۱- رشد مستدام: افزایش تعداد عرضه‌کننده‌ها، تمایل روزافزون به خرید کالا قاچاق در نقاط مرزی، کاهش پیوسته قدرت خرید مردم خصوصا در شهرهای کوچک و رواج خریدهای آنلاین به عنوان یک رقیب جدی، باعث افول صنعت خرده فروشی سنتی لوازم خانگی طی سالهای اخیر شده. در الگوی اول فرض می‌کنیم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

۲- در هم شکستن: افزایش ناگهانی تمایل مردم به خرید آنلاین میتواند یکی از سناریوهای درهم شکستن برای این صنعت باشد.

۳- اعمال چارچوب: یکی از سناریوهای اعمال چارچوب، کنترل بهتر مرزها توسط حاکمیت است که می‌تواند باعث کم شدن شیب افول این صنعت باشد. زیان‌دهی و ورشکستگی رقبا هم سناریو دیگری است که می‌تواند افول این صنعت را کند کرده یا در نقطه‌ای متوقف کند.

۴- آینده متحول شده: آینده‌ای را تصور کنید که در آن سامانه‌های خدمات منزل ماشین لباسشویی و ظرفشویی را از خانه‌ها خارج کرده و با نظافت مرتب و حرفه‌ای خانه‌ها، جاروبرقی را به کالایی اضافی تبدیل کرده‌اند. در این سناریو احتمالا خرید کالای خانگی برای بسیاری از نیازها وجود نداشته و صنعت خرده فروشی لوازم خانگی کاملا متحول خواهد شد.