Menu
نویسنده مطلب : حامد صیادی

مطلب مورد بحث:

تفاوت استرس و اضطراب و ترس چیست؟


میگن اضطراب، نگرانی درباره چیزهایی ست که هنوز رخ نداده است. برخی نیز معتقدند زندگی با رویدادهای تلخ گذشته و درگیر بودن با پرونده هایی که در ذهن ما حل نشده اند، دلیل اصلی اضطراب اند. من خودم با دوستانی که نوشتن افکار و ریشه یابی اضطراب ها را مطرح کردند موافقم. یک راهکار موثر این میتونه باش که جلوی موتور جستجوی ذهن مون که مدام و بدون توقف در گذشته و آینده سیر می کنه را بگیریم؛ بقولی اجازه ندیم “سوزن ذهنمون روی فکر خاصی گیر کنه“. اگه گیر کنه میشه وسواس فکری که این زنجیره، انتها نداره و نباید فریب بازی ذهن را خورد! یکی از مفاهیم مراقبه همین “توجه به بی توجهی ذهن ما به زمان حال است”. دایماً  باید گوش بزنگ باشیم تا فکرمون در گذشته یا آینده هرز نچرخه. کریشنامورتی در کتاب شبکه ذهنی چندتا راهکار عملی میده که امتحانش ضرری نداره:

– به برگ درختان و گلها توجه کنید و به اجزا تشکیل دهنده برگ دقت کنیم از پایین تا بالا هر رگبرگ را تا انتها دنبال کنیم؛به صدای آب در جوی ها و حتی صدای بوق یا موتور ماشین ها تا آخر گوش کنیم. همین چند ثانیه توقف ذهن از پرسه زنی، تمرین خوبیه برای سکوت ذهنی و شکست زنجیره افکار مضطرب کننده.

شنا و تیراندازی هم تاثیر چشمگیری داره. دوستانی که تجربه تیراندازی با کمان را داشتند از آرامش ذهنی در این ورزش خیلی میگن. ذهن من در حین شنا و تیراندازی با تفنگ بادی اصلا پرسه زنی نداره و به حالت Flow نزدیک میشه.

– البته برخی داروهای گیاهی مثل نروکسین شرکت دینه ایران و اکسیرهای تنظیم کننده سودای بدن (مراجعه به سایتwww.parsiteb.com برای اطلاعات بیشتر) نیز برای کاهش اثرات اضطراب موثر هستند.

اما همینطور که خیلی از دوستان هم اشاره داشتند “توسل و توکل واقعی” به خدا عملا پاد زهر قدرتمندی است برای دفع اضطراب، انسان مومن با اضطراب میانه ای ندارد. چرا که نه نگران آینده می شود و نه غصه گذشته را می خورد (تعریف تقوا از دیدگاه امام علی (ع))، از اشتباهات گذشته اش درس می گیرد و با شلاق ملامت خودش را هر روز مجازات نمی کند!

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟