Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

بنچ مارکینگ چیست؟ الگوبرداری از دیگران چه کاربردی دارد؟


بیشترین اشتباهاتی که برای بنچ مارک کردن در کسب‌وکارهای مختلف برایم تداعی می‌شود به دلیل بی‌توجهی یا کم‌توجهی به چند کلمۀ کلیدی در همین جملۀ درس است:
«هدف در بنچ مارکینگ این است که نمونه‌ها و الگوهایی با عملکرد بهتر را پیداکرده و فرایندها و اقدام‌هایی که آن خروجی را ایجاد کرده‌اند، درک کنیم.
شرکت‌ها سپس با الهام از آن فرایندها و اقدام‌ها، عملکرد خود را بهبود می‌دهند. این کار از جنس تقلید نیست؛ بلکه شکلی از نوآوری است.»
 
بنچ مارکینگ قرار است به الهام، یادآوری، تداعی و یادگیری‌هایی منجر شود که درنهایت باعث بروز نوآوری شده و تغییری را ایجاد کند.
مشکل اغلب اوقات این است که فعالیتی خاص الگوبرداری نمی‌شود بلکه کپی می‌شود و مشکل بزرگ‌تر این است که کپی کاری بدون در نظر گرفتن منابع لازم برای اجرای الگو انجام می‌شود.
تضاد منابع، ناهمخوانی منابع یا کمبود آن اغلب اوقات می‌تواند کل فرآیند بنچ مارکینگ را زیر سؤال ببرد.
 
از طرفی بنچ مارکینگ اغلب اوقات و در بهترین حالت قرار است فرآیندهایی را در زمینه‌ای خاص بهبود ببخشد نه اینکه به تغییراتی همه‌جانبه بینجامد. انتظار برای وقوع چنین تغییراتی اغلب به تغییر منابع گسترده هم نیازمند است نه صرفاً ایده یابی از طریق بنچ مارکینگ.
 
همان‌طور که در درس اشاره شد بنچ مارکینگ به قیاس از کسب‌وکاری خاص یا صنعتی خاص محدود نمی‌شود.
قیاس می‌تواند حتی بین دو فعالیت کاملاً مجزا باشد. اما انجام چنین قیاسی و انتظار  داشتن برای پیشرفت و کسب نتایجی در زمینه‌های یکسان، تا اندازۀ زیادی غیرواقع‌بینانه است.
یک ایدۀ ثابت و واحد در شرایط مختلف می‌تواند دستاوردهایی کاملاً متمایز ایجاد کند. داشتن قدرت تحلیل چنین تمایزهایی قبل از تصمیم‌گیری نهایی باعث می‌شود نارضایتی‌های انتهای کار و توقعات اجرایی در مسیر انجام ایده تا حد زیادی تعدیل شود.
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟