Menu
نویسنده مطلب : عادله

مطلب مورد بحث:

هشت خرده مهارت برای تصمیم گیری بهتر و حل مسئله


اولین تجربه کاری من به چند سال پیش برمی‌گردد. تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودم و در یک شرکت کوچک استخدام شدم. تنها کارمند آن شرکت من بودم. بعد از یکی دو ماه کار، متوجه شدم که شرکت پروژه‌ای ندارد و امیدی هم به دریافت پروژه نیست. بیشتر روزها بیکار بودم. گاهی وقتم با کارهایی مثل ترجمه یا تهیه اسلاید به درخواست مدیر پر می‌شد.
مشکل این بود که من در واقع کاری نداشتم و حضورم در آنجا اهمیتی نداشت. این وضعیت باعث می‌شد احساس خوبی نداشته باشم.
لازم بود که در این مورد تصمیمی بگیرم. هدفم از این تصمیم تغییر شرایط کاری بود. گزینه‌هایی که آن زمان در ذهنم داشتم ترک شرکت و جستجو برای کار جدیدی بود. از طرفی هنگام استخدام تعهدی از من گرفته بودند برای این که حداقل تا دو سال شرکت را ترک نکنم و برای این کار سفته هم از من دریافت کرده بودند. با توجه به اینکه بی تجربه بودم، این تعهدات مدام در ذهنم بود و از عواقب ترک کار می‌ترسیدم و نمی‌دانستم با چه شرایطی پس از ترک کار روبرو خواهم شد.
در آن زمان برایم مهم بود که کار داشته باشم و نگران بودم با ترک این کار، نتوانم شغل دیگری پیدا کنم. تمام اینها باعث شد تصمیم بگیرم در شرکت بمانم.
چند ماه دیگر هم در آن شرکت ماندم تا زمانی که خودشان به نتیجه رسیدند که نیازی به حضور من نیست.
 
با دید الان که به تصمیم آن روزها نگاه می‌کنم، به نظرم گزینه‌های پیش روی خودم را بسیار محدود کرده بودم. دید محدودی به دنیا داشتم و نمیتوانستم انتخاب‌های متعددی برای خودم در نظر بگیرم.
از طرفی نتایج ترک کار را غیرواقعی در ذهنم تصور می‌کردم.
نگران بودم که اگر تصمیم به رها کردن کار در آن شرکت بگیرم، سفته‌ها و تعهدی که دادم برایم مشکل بزرگی ایجاد کند. در صورتی که با مشاوره و کمی جستجو، می‌توانستم نتیجه احتمالی را به شکل دیگری ببینم.
 
تصمیمی که گرفتم به غیر از اینکه باعث شد چند ماه وقتم تقریبا تلف شود، سبب شد دید خوبی از فضای کار نداشته باشم و برای تغییر آن در سال‌های بعد نیاز به تلاش بسیاری داشتم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟