Menu
نویسنده مطلب : فریبا باقریه

مطلب مورد بحث:

یک کلیپ تصویری درباره تفکر سیستمی (بالانس)


با دیدن این کلیپ یاد یکی از خاطراتم افتادم: شرکتی که همراه با چن تا از دوستانم تاسیس کرده بودیم.

همه کارهای ثبت شرکت (سهامی خاص) رو خودم انجام دادم، سال ۸۳ یا ۸۴ بود، وقتی که حدودا ۲۰ ساله و دانشجو مقطع لیسانس زیست شناسی عمومی بودم. هنوز کارها اینترنتی نشده بود و باید بارها پله های ساختمون چهار طبقه ای اداره ثبت رو بالا و پایین میرفتم (مشهد، چهارراه معلم، روبروی پمپ بنزین).

اون موقع تمام هدفم این بود که کاری برای خودم داشته باشم و خودم رییس خودم باشم و برای کسی کار نکنم. اما ۸ نفر بودیم که تفکرات و باورهایی مشابه نداشتیم و همین کار رو خراب کرد. حدود شش ماه یا بیشتر تلاش کردیم تا اینکه تونستیم وارد یک فیلد کاری مناسب بشیم (نمایندگی بلکا، پوشش های دیواری سلولزی داخل ساختمون رو گرفتیم) و تمام طول این مدت هزینه های شرکت رو تقبل کردیم اما وقتی که دی ماه ۸۴ در نمایشگاه صنایع ساختمانی در مشهد شرکت کردیم و موفق شدیم سفارشات زیادی بگیریم که بعد از نمایشگاه اجرا کنیم، ناگهان ورق برگشت چون بعد از چندین ماه هزینه کردن بدون یک ریال سود، بوی پول به مشام ها رسید و میشه گفت منافع آنی اشخاص به منافع شرکت غلبه کرد (فقدان تفکر سیستمی) و بچه ها میخواستن تعداد افراد کم بشه تا سود بیشتری نصیبشون بشه غافل از این که یکی از نقاط قوت شرکت ما همین تعداد افراد بود چون همگی دانشجو مقطع لیسانس بودیم و در کنار کار باید درس هم میخوندیم و بارها شده بود که همدیگرو کاور می کردیم، و هر کدوم آشنایانی داشتیم که خیلی مواقع برامون کارگشا بودن.
دقیقا یکی دو روز بعد از نمایشگاه بحث و جدل ها شروع شد و خیلی خلاصه بگم بعد از چند ماه چلنج و دعوا نهایتا شرکت از هم پاشید و به دو گروه ۳ و ۵ نفره تقسیم شدیم که هیچ کدوم هیچ سود و پیشرفتی نکردیم و مجددا اون دو گروه هم شکست خوردن.

نمیخوام خودم رو از بقیه اون افراد مجزا کنم و بالاتر بدونم و فقط اون ها رو مقصر این ماجرا جلوه بدم اما فکر میکنم این تفکر سیستمی در اونها وجود نداشت و شاید اگه کمی دانش و آگاهی خودم در زمینه کسب و کار و مدیریت در اون زمان بیشتر بود، از اول با اونها شراکت نمیکردم و افرادی هم هدف و همراه انتخاب می کردم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟