Menu
نویسنده مطلب : امیر قائدی حیدری

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری - قسمت چهارم


من چند روش که در طول سالیان برام مفید بوده رو ذکر میکنم:
۱-۱-  در دانشگاه خلاصه نویسی کلی کتابهایی که گاهی برای گفتن یک مطلب خیلی دچار زیاده گویی شدن (در مورد کتابهای معرفی شده در دانشگاه بعنوان منبع و داستان تجاری شدن آموزش) یکی از بهترین روشهای یادگیری برام بود(گاهی هم کمک خیلی بزرگی برای دیگر دانشجویان). البته از این روش بعدا برای خلاصه نویسی کتابهای مورد علاقه خودم هم استفاده کردم و الان با نگاهی یکساعته انگار کل کتاب رو مجددا خوندم.
۲-۲-  قبل از مطالعه یک کتاب ابتدا به جستجو در مورد اون در اینترنت و بخش نظرات سایتهای مختلف میزنم و شاید چندساعتی زمان برای خوندن نظرات دیگران کنم و نکات مثبت و منفی رو یادداشت کنم. بعد به خوندن مقالات یک یا چندصفحه ایی در مورد اون کتاب میپردازم، اگر به این نتیجه رسیدم که مورد علاقه من هست سراغ فهرست و مقدمه کتاب میرم و در نهایت وقتی قانع شدم شروع بخوندن میکنم. ایتدا یکبار مطالعه و سپس مطالعه با یادداشت. (البته اعتراف میکنم که کار سختی هست و شاید تا الان چندتا کتاب رو بیشتر با این روش  نخوندم)
۳-۳-  در حال حاضر دارم کتاب” چگونه کتاب بخوانیم” رو که در همین سایت متمم هم معرفی شده میخونم و از تکنیک های اون قراره استفاده کنم. البته اگر مایل باشید میتونید از روشی که خانم طاهره خباری در وبلاگشون برگرفته از کتاب ذکر شده استفاده کردن شما هم استفاده کنید. بنظرم خیلی کاربردی هست. yon.ir/wCbLd+ یا (آدرس پست مربوط به کتابخوانی وبلاگ خانم خباری)
۴-۴-  گاهی مواقع وقتی قراره چیزی ارائه کنم یا عمیق تر یاد بگیرم اون مطلب رو با فرض اینکه در کلاس قراره تدریس کنم با صدای بلند برای دیگران تدریس میکنم.
نکته: فراموش نکنیم گاهی هدف ما از مطالعه یک کتاب خوب و جامع در یک حوزه استفاده از بخشی از اطلاعات اون هست و شاید لازم نباشه در تمام سرفصل های اون بصورت عمیق وارد بشیم بلکه بهتر باشه بعد از خوندن اون بخش در همون حوزه از منابع دیگه استفاده کنیم و سایر بخشها رو بصورت گذرا اما نه خیلی روزنامه وار مطالعه کنیم. بعدها در مرورهای دیگه میتونیم بخش های دیگه رو هم بصورت عمیق تر مطالعه کنیم. (منظورم اینه که یادگیری کریستالی تمام مباحث کتاب شاید با خوندن همون کتاب و بعد مراجعه به سایر منابع سخت باشه اما میشه با بخش بخش جلو رفتن کتاب درک بهتری داشت)

اینها روشهای مورد استفاده من هست و شاید اصلا درست نباشه و یا در آینده تغییر کنه، چون قرار با متمم سعی کنم تغییری به سمت بهتر شدن رو تجربه کنم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟