Menu
نویسنده مطلب : محسن

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


صورت مساله:
یادمه اوایل که گوشیهای هوشمند تازه وارد ایران شده بود من سرباز بودم و گوشی مدل سونی اریکسون قدیمی داشتم، وقتی خدمتم تمام شد قصد داشتم یک گوشی هوشمند بخرم، بر اساس پرس و جوهایی که کردم می خواستم یک گوشی سامسونگ (مدلش یادم نیست) بخرم.

داخل شیراز خیابان داریوش مرکز خرید و فروش کالاهای صوتی،تصویری و الکترونیکی هست، داخل خیابان داریوش یک پاساژ تخصصی موبایل هست.
قصد داشتم از این پاساژ خرید کنم .
از دو تا مغازه ها سوال کردم،مدلی که من می خواستم را نداشتند.
وارد سومین مغازه هم شدم  اون هم نداشت.
اما به من یک پیشنهاد داد،فروشنده گفت :”حالا چرا سامسونگ میخای بخری” من گفتم :مگه چیز بهتری دارید؟ فروشنده گفت:”شرکت سونی به تازگی از سونی اریکسون جدا شده و گوشی های هوشمند تولید کرده و نسبت به سامسونگ هم کیفیتش بهتره و هم خوشکل تره و خوش دست تره” .
من هم گفتم میشه ببینمش؟
در حینی که من داشتم با گوشی کار می کردم فروشنده هم از مزایا و خصوصیات شرکت سونی،گوشی موبایل کیفیت بی نظیر دوربین سونی و تکنولوژی و رقابت و …. توضیح می داد.من هم وسوسه شده بودم و پیش خودم میگفتم که سونی یک شرکت قدیمی و معتبری هست و مطمینا محصولات با کیفیتی تولید می کند.
قیمت را پرسیدم حدود ۲۰۰ هزار تومان گرانتر از سامسونگی بود که من قصد خرید آن را داشتم.

همچنان پیش خودم داشتم فکر می کردم و به خودم گفتم من که می خواهم ۵۰۰ هزار تومان برای گوشی هزینه کنم ۲۰۰ هزار تومان بیشتر می دهم اما یک گوشی با کیفیت و خوشگل تر میخرم . بالاخره گوشی سونی را خریدم .
رفته رفته از تصمیمم پشیمان شدم: سر و کله یک سری ایراد ها پیدا شد:صدای کسی که پشت خط بود ضعیف بود و باید گوشی را خیلی به گوشم نزدیک می کردم و اگر مکالمه ای بیش از دو دقیقه به طول می انجامید گوشم قرمز می شد و عرق می کرد،سایز گوشی نسبتا بزرگ بود و حمل و نقل آن دشوار بود،صفحه نمایش آن روان نبود و برخی مواقع بایستی چند بار صفحه را لمس می کردم.به یک هفته نکشید که کاملا از تصمیمم برای خرید گوشی سونی پشیمان شدم.

تصمیم:خرید گوشی بر اساس پیشنهاد فروشنده
توصیه های من برای محسن آن روزها:
توصیه اول:
هدف و  انتظارهایت را از تصمیمت مشخص کن ،اگر قرار است گوشی موبایل بخری،قبل از خرید مشخص کن که با آن چه کارهایی می خواهی انجام دهی؟آیا کیفیت دوربین برایت مهم است؟CPU,RAM چه مقدار باشد کفایت می کند؟
در کل  معیارهای تصمیم گیری را  قبل از تصمیم به صورت واضح مشخص کن
در حال حاضر انتظار من از یک گوشی هوشمند ،برقراری تماس ،گرفتن عکس با کیفیت معمولی ،شبکه های اجتماعی و استفاده از نرم افزار های معمولی می باشد(آخرین گوشی هوشمندی که خریدم سال گذشته بود به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان که همه انتظارات من را برآورده می کند)
توصیه دوم:
برای خودت یک مبلغ معین برای سقف هزینه مشخص کن. به عنوان مثال اگر می خواهی لب تاپ بخری  به خودت بگو برای خرید لب تاپ حداکثر هزینه با تمام وسایل جانبی چهار میلیون تومان باشد و زمانی که وارد بازار شدی اگر کسی پیشنهادیک گزینه بهتر به مبلغ چهار میلیون و پنجاه هزار تومان هم داد قبول نکن
توصیه سوم:
هنگام اخذ یک تصمیم با متخصصین آن حوزه مشورت بگیر،تنها به صحبتهای یک فروشنده اکتفا نکن
توصیه چهارم:
قبل از اخذ تصمیم،تا آنجا که می توانی اطلاعات مربوط به مساله را جمع آوری کن و بر اساس آن اطلاعات تصمیم گیری کن و حواست باشد که در لحظات آخر تصمیم گیری با حرف کسی تصمیمت را بدون تحقیق عوض نکنی(اشاره به تمرکز بر آخرین اطلاعات)
توصیه پنجم:
سوگیری قضاوت درباره قهرمانان را فراموش نکن
اگر کسی یا شرکتی در نظر تو قهرمان یا اسطوره در یک زمینه خاص هست ،دلیل موجهی نیست که آن شخص یا شرکت در تمام گزینه ها بهترین باشد.اگر شرکت سونی در تولید دوربین مهارت خاصی دارد دلیل بر این نیست که کلیه محصولات سونی همان کیفیت دوربین را داشته باشند
توصیه ششم:
برای اینکه در تصیمیم گیری مهارت پیدا کنی به سیستم دوگانه تصمیم گیری توجه بیشتری کن ،در  مورد خرید گوشی تو با استفاده از سیستم ۱ اون مدل گوشی را انتخاب کردی و سعی کن سیستم ۲ تصمیم گیری را  در تصمیم هایت اثر گزار کنی
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟