Menu
نویسنده مطلب : الهام شامرادی

مطلب مورد بحث:

نقش تنفس عمیق (دیافراگمی) را در کاهش استرس فراموش نکنیم


تا جایی که من تحقیق کرده ام، تمرین های متکی بر تمرکز بر تنفس، مهمترین تمرینات «توجه آگاهی» (MINDFULLNESS) و افزایش تمرکز است که به منابع آن ساختارشناسی مغز است. تکرار تمرینات متکی بر تمرکز بر تنفس، منجر به برقراری ارتباطات جدید مغزی از ناحیه کورتکس (بالا) به بخش پایین یا رپتال مایند می شود. ایجاد این مسیر جدید نورونی، باعث می شود روی احساسات و غرایز کنترل ارادی بیشتری داشته باشیم.

این مطلب را از کانال روانپزشکی به نام دکتر محمد رضا سرگلزایی نقل می کنم:

((مدیتیشن یا «حضور» تکنیکی است که از طریق تمرکز بر محرّک‌های مشخّص، تمرکز ذهن را بر این‌جا و اکنون افزایش می‌دهد و مدیریت بخش‌های عالی مغز (کورتکس پره‌فرونتال) را بر بخش‌های هیجانی و ابتدایی مغز تقویت می‌کند.

مدیتیشن کار دشوار و پیچیده ای نیست. همین‌که شما روزانه به طور منظم و مستمر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وضعیت بدنی راحت و زمان و مکان بی‌مزاحمتی بنشینید و ذهن تان را بر یک سوژهٔ خاص «متمرکز نگه دارید» مدیتیشن انجام داده‌اید.
این سوژه می‌تواند یک جریان بدنی مثل دم و بازدم‌تان باشد، یک موسیقی آرام باشد (همچون موسیقی‌هایی که در بخش مدیتیشن موسیقی‌های سایت (drsargolzaei.com) موجود هستند)، یا یک ذکر (مانترا) خاص.))

طبق مطالب جناب دکتر سرگلزایی، پس از انجام این تمریات تنفس، به مدت ۶ تا ۸ هفته و روزی سه بار، کورتکس مغز در اسکن مغزی زخیم تر میشود. نتیجه آن افزایش تمرکز، افزایش افزایش قدرت مدیریت افکار مزاحم، بالا رفتن کنترل احساسات و … است.

در مورد تجربه شخصی خودم باید بگویم در ابتدا که باور به تاثیر این روش نداشتم، نمی توانستم تمرینات را انجام دهم. اما پس از اینکه صحبت های علمی در حوزه روانشناسی و تحقیقات Dr. MacLean را نیز مرور کردم، با خود گفتم بهتر است این روش را باور کنم و تست کنم.
از بین روشهایی که تست کردم، گوش دادن به فایل های با کلام صوتی که برای تن آرامی در یوتیوپ و بعضی کانال های روانشناسی یافتم برایم موثر افتاد. خصوصا فایلهایی که گوینده صدایی ملایم و آرام دارند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟