Menu
نویسنده مطلب : احسان کارگزارفرد

مطلب مورد بحث:

شش اشتباه که می‌توانند به بن بست در مذاکره منتهی شوند


من یه تجربه به بن بست رسیدن مذاکره با اشتباه  “فراموش کردن مساله طرف مقابل” در دوره دبیرستانم داشتم.

موضوع از این قرار بود که برای برگزاری یک همایش دانش آموزی احتیاج به یک سری تجهیزات مثل ویدئو پروژکتور و دوربین فیلمبرداری و … داشتیم.

اصولاً توی دوران مدرسه هزینه ها از طریق مدرسه تامین نمی شد و ما مجبور بودیم این هزینه ها رو از طریق خیرین شهرستان و گاهی اسپانسرها  تامین کنیم.

ولی خب دوربین فیلمبرداری و ویدئو پروژکتور، توی خود مدرسه موجود بود.

وقتی برای گرفتن این وسایل به معاون مدرسه مراجعه کردم اون برای تحویل دادن این تجهیزات از من ضمانت خواست.من هم به صورت شفاهی قول دادم که این وسایل رو همینطور که تحویل گرفتم صحیح و سالم تحویل میدم. اما انگار ایشون به این حد از تعهد راضی نبود!

من هم که برای تامین هزینه ها حسابی خودم رو به آب و آتیش زده بودم خیلی سختم بود می دیدم از طرف مدرسه حتی در این حد هم به ما اعتماد نمی کنن.

این شد که جوش اوردم و برخورد تندی کردم. این برخورد تند همان و محرومیت استفاده از این تجهیزات همان! یعنی بن بست در مذاکره! من از اتاق اخراج شدم!

هرچند عدم حمایت معاون مدرسه از این حرکت خودجوش، تا حدی بزدلانه بود اما من توی این مذاکره مساله طرف مقابلم رو فراموش کرده بودم. 

ایشون حق داشت از سالم تحویل گرفتن این تجهیزات اطمینان حاصل کنه. کافی بود من توی همون مذاکره احساسات خودم رو کنترل می کردم و با یکم چرب زبانی، ایشون رو مطمئن می کردم که از تجهیزات کاملاً مراقبت میشه و هیچ اتفاق بدی براشون نمیفته. بدون اینکه حتی نیاز باشه یک تعهد حتی کتبی بدم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟