Menu
نویسنده مطلب : علی کریمی

مطلب مورد بحث:

دو قانون برای استفاده از تکنولوژی در کسب و کار


من با جمله بیل گیتس موافقم. مدت‌ها فکر می‌کردم چرا گسترش تکنولوژی و آمدن ابزارهای جدید نتوانست بوروکراسی و ناکارآمدی نظام اداری ایران را بهبود ببخشد.

به نظرم وضعیت فعلی دولت مصداق بارز حرف بیل گیتس است. امروز اکثراً فرایندهای دولت الکترونیکی شده، همه مدیران و کارمندان مدرنترین و قویترین تجهیزات اداری را  روی میزشان قرار داده‌اند، ولی چرا بهبودی احساس نمی‌شود؟ چرا باز همه از طولانی بودن اخذ مجوزها گلایه دارند؟ چون فرایندها خود غلط و نارکارآمد است.

من خودم چند ده فرایند دولتی را روی کاغذ پیاده کردم نکته مشترک آن‌ها این است: چکار کنیم آدم‌های بیشتری ‌آن را امضا کنند تا کسی بیکار نشود.

وقتی گرایش یا tendency مدیر سازمان به جای انجام کار مفید و خروجی این است که “چه کار کنیم افرادی بیشتری جذب شود تا بیکاری کمتر شود و کسی را اخراج نکنیم خدای نکرده بیکار زیاد نشود” نتیجه این می‌شود که پرسنل سازمان با اتوماسیون مخالفت می‌کنند یا در صورت پذیرش اتوماسیون چنان آنرا را تغییر می‌دهند و با فرایندهای خود Adapted می‌کنند که همان بوروکراسی باقی می‌مایند.

یکی از آشنایان که در یک اداره کار می‌کرد نقل می‌کرد که زمانی که کامپیوتر نبود و نامه‌های اداری به صورت دستی نوشته می‌شد مکاتبات اداری خیلی سریعتر و آسانتر بود ولی امروز با آمدن ابزارها و نرم افزارها افراد “نامه‌های بیشتری تولید می‌کنند” و نامه های بیشتر به پیچیده‌تر شدن و طولانی شدن فرایندهای سازمان منتهی می‌شود

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟