Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

گرفتار کدامیک هستید: مشکل سیستمی یا مشکل در سیستم؟


یادم هست در پروژه‌ای در یکی از شهرستان‌ها، راننده جرثقیلی که فردی غیربومی بود برای کار با جرثقیل خود در منطقه حضور یافته بود و کار می‌گرفت.

این فرد با توجه به غیربومی بودنش و شرایط نامناسب کاری در استان محل اقامت خودش، به این شهرستان آمده بود.

این راننده در یکی از پروژه‌ها به هزار ضرب و زور کار گرفت و شروع به کار کرد.

یکی از افراد فرصت طلب منطقه که ظاهرا درشت هیکل و از لحاظ جسمانی قوی بوده، هر روز قبل از شروع به کار به این راننده جرثقیل مراجعه می‌کرده و با تهدید و ارعاب به اینکه مانع از کارش در منطقه خواهد شد، از او مبلغی پول به عنوان باج می‌گرفته.

این راننده هم از ترس از دست دادن کارش و به خاطر زندگی خودش و خانواده‌اش و برای اینکه بتواند مشکلات متعددش را برطرف کند، به آن فرد جواب منفی نمی‌داده.

به مرور برادر فرد باج بگیر هم اضافه شده و بعد از مدتی که مبلغ درخواستی هم افزایش یافته بوده، راننده با آن دو نفر درگیر می‌شود و در نهایت این درگیری به مرگ یکی از بردران باج بگیر می‌انجامد.

راننده بدبخت جرثقیل هم اکنون در زندان هست و بعد از این همه مدت نه تنها نتوانسته مشکل خانواده‌اش و خودش را حل کند، بلکه مشکلی بسیار بزرگتر به وجود آورده که شاید هیچ وقت حل نشود و خانواده‌اش را بدبخت‌تر کند.

در واقع این کار و این روند از ابتدا اشتباه بوده و برای حل مشکل باید به شیوه‌ای دیگر اقدام می‌شد که در نهایت به بروز مشکل بزرگتر منجر شده است.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟