Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

تصاویر عکاسی شده با پهپادها (معرفی اکانتهای اینستاگرام)


عکس زیبایی است که توسط پهباد آقای ناصر ویس گرفته شده و ممنون که به اشتراک گذاشتید.

راستی… برام جالب بود که اهواز، چند تا پل زیبا داره و این پلی که در عکس بالا هست، نامش «پل کابلی» یا «پل هشتم» هست (و ازپل های معروف دیگرش: پل سفید (پل هلالی) و  پل سیاه است):

پل هشتم اهواز بر روی رودخانه کارون به عنوان طولانی ترین پل کابلی ترکه ای خاورمیانه با دهانه اصلی ۲۱۲ متر می باشد. تجهیزات کابلی آن توسط یکی ا ز بزرگترین شرکت های تولید کننده تجهیزات پلهای ترکه ای در جهان ( OVM چین ) تولید و توسط همکار ایرانی این شرکت (گروه مهندسی پایاب زمزم) در حال نصب و کشش است که این امر موجب بومی شدن دانش نصب این نوع پلها در ایران و در نتیجه صرفه جویی ارزی بسیار زیادی در آینده خواهد شد.با هدف تسهیل تردد خودروها و اتصال مناطق امانیه و مرکز شهر، طراحی و عملیات اجرایی پل هشتم از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و در اسفند ۱۳۹۰ به پایان رسید. طراحی این پل متفاوت از دیگر پل‌های کارون است و به صورت کابلی و بدون پایه ساخته شده است.این پل ۶۴۳ متر طول و ۱۳ متر عرض دارد و در چهار مسیر (دو مسیر رفت و دو مسیر برگشت) ساخته شده است. این پل دو پایه بزرگ دارد و عرشه پل توسط کابل به این پایه‌ها متصل شده‌اند. پل هشتم، منطقه امانیه را به خیابان “زند” در مرکز شهر متصل می‌کند.

پی نوشت(برای دوست عزیز متممی ام، طاهره خانم):

طاهره عزیز. میخواستم بدونی کامنت خوبت رو توی ایده ی متمم خوندم و میخواستم اینجا، بخاطر نظر لطفت و از اینکه وقت گذاشتی و حرفهای خوبت رو برام نوشتی، خیلی ازت تشکر کنم. موضوع جالبی بود که اگه مجال بیشتری وجود داشت، میشد بیشتر در موردش صحبت کرد. در هر صورت باز هم ممنونم و امیدوارم تو دوست خوب متممی ام، همیشه شاد و موفق باشی. :)