Menu
نویسنده مطلب : صباح فرشاد

مطلب مورد بحث:

کتاب شغل مناسب شما | آموزش MBTI توسط پاول تایگر


این کتاب‌ها خیلی خوبن، توصیه‌ها و فرمول‌ها هم عالی، ولی اگه برگردیم به همون هرم مازلوی خدا بیارمز، برای درصد قابل توجهی از جمعیت جهان، که در حال حاضر بخش عمده‌ای از جمعیت کشور ما هم قاطیشون هست، معیارها و استانداردها و دل‌نگرانی‌های متفاوتی از اونچه در ذهن نویسنده‌های این کتاب‌ها می‌گذره وجود داره! اغلب این این متون از دل جوامعی در میاد که سال‌هاست استانداردهای حداقلی رو پشت سر گذاشتن و لااقل اکثریت در پله‌های چهارم و پنجم هرم هستن.

سوال من اینه که الان:

چند درصد مردم ما، جوانان ما و افراد جویای کار، دغدغه این رو دارن که از بین چند شغل نمی‌دونن کدوم رو انتخاب کنن؟
چه نسبتی از افراد جویای کار نگران این هستن که کار با شخصیتشون جور نیست و نمی‌دونن از بین فرصت‌های پیش رو کدوم گزینه رو رد و کدوم رو ارزیابی کنن؟
چه مقدار از جمعیت ما از قعر هرم مازلو (که نیاز به امنیت و سرپناه و … است) رفتن مراتب بالاتر که الان دغدغه خودشکوفایی داشته باشن که نوک هرمه؟

البته بگذریم از اینکه اولی‌الامرهای ما عقیده دارن که ما از نعمت بزرگ امنیت برخودار هستیم که قدرش رو نمی‌دونیم! (سر این امنیت و تعریف امنیت من در حد اینکه هر وقت بهش فکر میکنم چند سکته ریز می‌زنم کامنت و درد دارم ولی به دلایلی بهش نمی‌پردازم).

الان نگرانی اغلب (تازه اونایی که یه مقدار بهترن) حفظ دارایی‌هاشونه و خیلی‌های دیگه سگ دو می‌زنن که فقط سرپا بمونن. از نظر من برای قشر وسیعی از مردم ما این کتاب‌ها کالای لوکس به حساب میان (حداقل در شرایط موجود)! و در حد اطلاعات عمومی خوبن، واقعیت بازار کار ما یه چیز دیگه است و اگر آدمی که دنبال کاره بخواد با این معیارها انتخاب‌های خودش رو محدود کنه، به احتمال زیاد کلاهش پس معرکه خواهد بود. الان شاید اگر به جای دستور‌العمل انتخاب شغل، روش‌های تطبیق خود با کار و محیط کار آموزش داده بشه، مفیدتر باشه. (البته اگر وقت و پول اضافه دارین و یا از بین فرصت‌های متنوع موندین کدوم رو انتخاب کنید، حرف من به احتمال زیاد به چرت و پرت بیشتر شباهت داره).

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟