Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

چالش نوشتن: بحث را چگونه آغاز می‌کنید؟


شروع‌هایی که برای “جنگ بازاریابی” به ذهنم می‌رسند:

۱٫ خلاصه موضوع: یکی از آنالوژی‌های جالب و آموزنده درباره دنیای کسب‌وکار، تشبیه بیزینس به جنگ است. در این مقاله درباره این آنالوژی صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت چطور با در نظر گرفتن شرایط خود و رقبا می‌توان استراتژی مناسبی را در کارزارِ کسب‌وکار پیاده نمود…

۲٫ طرح سوال: آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که وقتی رقیب‌تان از شما بزرگتر است، چه استراتژی‌ای برای حمله به او موثرتر است؟ آیا بهتر است مستقیما و مثلا با کاهش قیمت، به محصول یا خدمت استراتژیک او حمله کنید؟ یا به دنبال مشتریانی بگردید که رقیب‌تان توانایی خدمات رسانی به آنها را ندارد؟..

۳٫ ادعای غیرمنتظره: تمام چرندیات مربوط به استراتژی‌های کسب‌وکار و بازاریابی را به آشغالدان بریزید. کسب‌وکار در دنیای امروز، بیشتر از هر چیز شبیه میدان جنگ است و استراتژی‌های ما نیز برای مفید بودن در این بازار، حتما باید مدلی از استراتژی‌های جنگاوری باشد…

۴٫ فلش بک: حدود دویست سال قبل و وقتی ژنرال کارل وُن کلازویتس اصول جنگاوری و استراتژی‌های جنگ را در کتابی به نام On War مطرح می‌کرد، شاید کسی تصور نمی‌کرد که این اصول یک روز وارد دنیای کسب‌وکار شده و جزو قوانین بازاریابی در قرن ۲۱ باشند..

۵٫ نقل قول: “بیشترین تعداد ممکن از سربازان، باید در میدان نبرد به کار گرفته شوند” . هر چند این توصیه کاملا نظامی را ژنرال کارل وُن کلازویتس به عنوان مهم‌ترین اصل جنگاوری، حدود دو قرن پیش در کتاب خود مطرح کرده، اما عمل به آن امروزه و در کسب‌وکار نیز معنا یافته است…

۶٫ طرح یک تضاد: هر چند استراتژی «پپسی» حمله مستقیم به سهم بازار «کوکا کولا» بوده است، اما «ردبول» با تمرکز بر بازار نوشابه‌های انرژی زا و از طریق یک حمله جناحی بود که توانست سهم بازار خوبی از نوشیدنی‌ها را تصاحب کند..

۷٫ توضیحِ واضحات (چیزی که قبلا نوشته بودم) : کسب‌وکار در دنیای امروز، با توجه به محدودیت منابع، تقابل منافع رقبا و شرایط غیرقابل پیش‌بینی بازار، بی‌شباهت به یک جنگ تمام عیار نیست.
منابع کمپانی‌ها و کسب‌وکارها، از منابع مالی گرفته تا انرژی، انگیزه و زمان اعضای تیم، ارزشمند و همیشه محدودند و صرف این منابع در هر حوزه، ما را از توجه به حوزه‌های دیگر باز خواهد داشت.
از طرفی، رقبا نیز دائما در تلاش و تکاپو هستند تا بر ما غلبه کرده و ما را از میان بردازند…