Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

پاسخ بیش از حد در رفتار سیستم ها (Overreaction)


یک مثال از overreaction برای من یکی از دوستانم است.

ایشون در کودکی در محیطی بزرگ شدند که همیشه عمه و مادربزرگ حاضر بوده اند و پدر ایشون هم فرد بسیار زودجوش و نسبتا عصبی هستند. تعارضات به وجود اومده در زندگی این دوستم به اون یک مهارت بسیار خوب داده که من بهش میگم : انطباق پذیری بالا.

دوست من به دلیل اینکه از همان کودکی مجبور بوده که با آدمهایی با تیپ های شخصیتی متفاوتی زندگی کنه، راحت تر میتونه با آدمها ارتباط بگیره و خودش رو با آدمها وفق بده. بلد است با هر آدمی به زبان خود اون آدم حرف بزنه. و با آدمهای عصبی به نظر من بهینه رفتار می کنه. یعنی میدونه کجا باید داد بزنه حقش رو بگیره ، کجا باید راه بیاد با طرف مقابلش و کجاها اصلا وارد نزاع یا کشمکش نشه.

فکر میکنم وجود کمی یا حتی کمی بیشتر از کم تنش در محیط انسان، میتونه فرد رو توی اجتماع آب دیده کنه.

به خاطر همین زیاد موافق تربیت های مونو تون monotone در بچه نیستم. بچه باید عصبانیت ، خشم، کلافگی یا بی حوصلگی والدینش هم ببینه‌ . باید روی خوش و شیرین والدین در کنار روی ترش باشد تا بچه بتونه کمی از محیط زندگی واقعی رو توی خونه تجربه کنه. شاید به همین دلیله که زیاد خانواده هایی که کلا ، روحی و مادی و رفتاری در خدمت بچه هستن رو نمی فهمم.  اینقدر که مشکلات رفتاری توی این گروه آخر دیدم توی خانواده هایی که کمی تنش و تعارض بوده یا سخت گیری داشتن ندیدم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟