Menu
نویسنده مطلب : روح اله دیداری اردکانی

مطلب مورد بحث:

راسل اکاف، تفکر سیستمی و هدفهای ضمنی


اگر بخوام همین مساله جمعیت را در کشور ایران با یک دیدگاه کلان بررسی کنم (شاید) بشود وضعیت را این طور توصیف کرد:

۱-بحران صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی، مساله پنهانی نیست و سال هاست که کارشناسان، هشدار می دهند که منابع جمعیت فعال فعلی، به صورت درستی سرمایه گذاری نمی شود. (جمعیت دهه شصتی ها الان همه در سن فعال هستند و اکثر شاغلین اونها طی بیست سال آینده بازنشسته می شوند. پرداختی های فعلی به تامین اجتماعی، باید درست سرمایه گذاری شود تا در آینده امکان بهره مندی از خدمات بازنشستگی را برای آنها فراهم کند. اما گویا این منابع در حال حیف و میل است و این موضوع بر کارشناسان پوشیده نیست.)

۲-اما چرا واکنش مردم ایران مثل مردم هند نیست؟ یعنی چرا مردم ایران با افزایش تعداد فرزندان، برای خود یک صندوق بازنشستگی خصوصی درست نمیکنند؟ نه تنها اینکار را نمیکنند بلکه اکثرا از داشتن تعدادی متعارف فرزند هم اجتناب می کنند!

به نظر می رسد بخشی از حاکمیت هم تمایل دارد مردم، تعداد بیشتری فرزند داشته باشند و سیاست های تشویقی و تنبیهی خاصی هم اعمال کرده اند. چرا این سیاست ها تاکنون موثر نبوده است؟

۳-سعی کردم با دید سیستمی به موضوع نگاه کنم و به نظرم علتهای زیر را می توان ذکر کرد. مطمئنا اینجا فقط در حال فکرورزی هستم وگرنه اظهارنظر در این زمینه، نیاز به پژوهش های میدانی دارد:

الف-فرهنگ پرورش کودکان در کشور ما، بسیار پرهزینه تر از هند در همین سالهای فعلی است چه رسد به سالهای ۱۹۵۰ تا۱۹۶۰ . یک خانواده از ابتدای تولد فرزندش با هزینه های سرسام آوری مواجه است مثلا خانواده دختر سیسمونی های آنچنانی باید بدهند و پدرها و مادرها هم هزینه های جاری بالایی دارند (ازشیرخشک و پوشک گرفته تا پوشاک یا مسکن بزرگتر و غیره) در ادامه هزینه های بالای تحصیل این فرزندان در مدارس حتی دولتی و اینکه اکثر افراد جامعه فکر میکنند بچه ها باید تا مقاطع تحصیلات تکمیلی ادامه تحصیل بدهند آنهم بخرج خانواده (هم خرج تحصیل هم زندگی خود فرزند). دیده شده فرزندی از سی سالگی گذر کرده و دانشجوی دکتراست و دستش هم در جیب پدر است و البته گویا خانواده هم به این موضوع افتخار میکنند!

بماند که اکثرا هم بعد از فارغ التحصیلی به دلیل نقصان در دانش و مهارت و همچنین سیاستهای غلط بازار کار، در شغل مناسبی مشغول نمی شوند و معمولا در این دوره هم به جای برداشتن بار از دوش والدین، خودشان نیازمند کمک اند.

با این شرایط، فرزندان در کشور ما نه تنها صندوق تامین نیستند بلکه چاه ویلی هستند که سعی می شود از آن ها اجتناب شود.

ب- بخشی از حاکمیت، با سیاست های سطحی تادیبی (مثل حذف طرح توزیع رایگان کاندوم از طریق شبکه های بهداشت) یا تشویقی (مثل یارانه ۴۵۰۰۰ تومانی) سعی در ترغیب مردم به ازدیاد نسل دارد. با اوصاف ذکر شده در بند الف، منطق حکم می کند که این سیاستها برای اکثریت افراد جذاب نباشد (توازنی بین هزینه ها و فایده ها برقرار نیست.)

سیاستگذاران با این سیاست سطحی، نه تنها کمکی برای رسیدن به هدف نکرده اند بلکه مشکلات جدیدی را هم اضافه کرده اند. ( مثل تزریق یک هیولای بزرگ نقدینگی به زیر پوست جامعه، در حالیکه یارانه به تنهایی برای افراد کمک کننده نیست اما در سطح کلان رقم بزرگی شده که باعث تورم بالا و افزایش فشار به اقشار مختلف جامعه شده است به گونه ای که عملا این سیاستها به ضد خودشان تبدیل شده اند.)

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟