Menu
نویسنده مطلب : وحید نصیری

مطلب مورد بحث:

رابطه سطح انتظارات، موفقیت و رضایت


انسان و انسانیت و زندگی ، مسئله راحتی نیست که اگر بود این همه در تاریخ مکتوب و غیر مکتوب این مباحث ادامه پیدا نمی کرد.

به قول دوستان اصلا خود تعریف موفقیت و رضایت چندان مشخص نیست تا بشه انطباق اونها بهم یا تمایزشون از هم رو تشخیص داد.

تا اونجایی هم که من فهمیدم اگر در مورد رضایت و موفقیت از هر روانشناس ، فیلسوف و احتمالا سخنران انگیزشی و انسانها عادی سوال بپرسی به نظر من هر کدوم پاسخ متفاوتی می دن چرا که اصلا رویکرد هر انسانی به هستی و انسان متفاوته

مثلا اگر شما آثار آلبر کامو و سارتر و شوپنهاور و نیچه و… بخونی کلا نگاهت به زندگی و انسان یه جور خاصی می شه و در نتیجه روی مقوله فهم شخصی خودت از موفقیت و رضایت تاثیر می ذاره.

از اون طرف اگر از یک روانشناس بپرسی که نظرت در مورد آثار اندیشمندان بالا چیه ؟ ممکن بگه خوب نگاه نه چندان مثبت نیچه و شوپنهاور به زندگی ناشی از شکست اونها در زندگی فردی و زندگی اتفاقا کلی هم لذت بخشه و با همه فلاکتهایی که هست تو فقط باید بری دنبال موفقیت و رضایت و… !

خلاصه : تعریف ما از رضایت در زندگی بسیار متاثر از نوع نگاه ما به معنا و مفهوم زندگیه در درجه اول

با اینحال گریزی از زندگی کردن نیست و تا هست باید رنگ و لحن زیبایی رو به زندگی ببخشیم .

با تمام ابهاماتی که نوعا در مباحث رضایت و موفقیت و… وجود داره، چیزی که برای خود من مشخصه اینه که زمانی که فهمیدی چیزی که به دست آوردنش برای دیگرون رضایت بخش هست ( خواه حقیقتا و یا خواه بنا به ادعای کذب آنها) ولی برای من نیست ، من هم تحت تاثیر دیگران برای تحقق آن امر تلاش نکنم چرا که در آخر از هر لحاظ ضرر می کنم. اولا سرمایه ام به هدر رفته ثانیا چیزی را محقق کردم یا تلاش کردم محقق کنم که تحققش من را راضی نمی کرد!

حالا اینکه آیا رضایت همون موفقیته و موفقیت برای هر کسی یک معنایی داره رو نمی تونم نظری بدم. چیزی که تاکید می کنم که بهش رسیدم اینه که حتی اگر تحقق چیزی برای تمامی انسانهای روی کره زمین رضایت بخش هست اگربرای من رضایت بخش نبود اصلا نباید روش وقت بذارم.

واقعا این موضوع خیلی جای بحث داره و با اینحال ممنون از اینکه تا همینجای حرف های من را خواندید.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟