Menu
نویسنده مطلب : زینب رمضانی

مطلب مورد بحث:

تجربه های ما در مورد خوابیدن و نکاتی که در خوابیدن رعایت میکنیم


من فهمیده‌ام روزهایی که کمتر از هشت ساعت می‌خوابم کمتر آدم هستم و آمادگی‌ام برای درنده‌خو شدن بیشتر از سایر مواقع است. بنابراین سعی می‌کنم به جای اینکه از خوابم بزنم، از ساعت بیداری‌ام استفاده کنم. و همینطور سعی می‌کنم به جای انجام کارهای به دردنخور و بیهوده‌، بخوابم. مثلا مدت زیادیست که کمتر تلویزیون می‌بینم یا اینستاگرام را تعطیل کرده‌ام و کمتر توی شبکه‌های اجتماعی می‌چرخم. فکر می‌کنم خوابیدن از همه این‌کارها مفیدتر است.

البته در بین دوست و آشنا به خر‌س‌قطبی معروفم چون زیادتر از حد معمول می‌خوابم.(در روزهای تعطیل سابقهٔ ۱۲ ساعت خوابیدن را هم داشته ام. متاسفانه). ولی با وجود ساعات زیادی که می‌خوابم، خوابیدنم ابدا کیفیت خوبی ندارد و تقریبا دو سالی می‌شود که کمتر خواب عمیق را تجربه کرده‌ام. (احتمالا این مسئله به استرس و فشاری که در دوسال گذشته متحمل شده‌ام بی‌ربط نیست)

علاوه بر این شب بیداری را ترجیح می‌دهم و سعی می‌کنم از سکوت شب برای انجام کارهایی که به تمرکز و آرامش نیاز دارند بهره ببرم. با این وجود آدم سحرخیزی محسوب نمی‌شوم و کمتر پیش آمده که طلوع خورشید را ببینم.

یک موضوع دیگر هم هست که به تازگی متوجه شده‌ام. مواقعی که از نظر روحی حال خوبی ندارم، ساعات خوابیدنم به میزان قابل توجهی(حدود سه الی چهارساعت) افزایش می‌یابد. انگار این کاریک واکنش دفاعی است برای دور شدن از تنش و استرس. و این درحالی است که تعداد دفعاتی که از شدت خستگی جسمی به خواب رفته‌ باشم از عدد انگشتان دو دست فراتر نمی‌رود. ولی روزهایی که حالم خوب است و اوضاع مساعد است همان هشت ساعت برایم کافیست.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟