Menu
نویسنده مطلب : دنیل

مطلب مورد بحث:

درباره اعتراف به اشتباهات


سلام به شما

من اعتراف به اشتباهات رو – قبول کردن – اشتباهات، درنظر می‌گیریم و نه اینکه جلوی هر فرد و هر جمعی، زبانی اعتراف به اشتباهمون کنیم.

به نظرم همانطور که طبق نظریه تکامل، جانورانی تونستن زنده بمونن که تغییر رو متوجه شدن و درکش کردن (که لازمه‌ی تغییر کردن، اینه که اصلا متوجه بشی که باید تغییر کنی) در این مورد هم شاید لازم باشه که اول متوجه بشیم که اشتباه کردیم و متوجه اشتباهمون بشیم و بعدش توانایی قبول کردنش رو هم داشته باشیم.

اینکه من متوجه اشتباهاتم بشم، کافی نیست. باید در صدد رفعش بربیام و از تکرار مجددش جلوگیری کنم. قاعدتا من امروز، نتیجه‌ی همون اشتباهات هستم و نمی‌تونم بگم که حتی اگه اعتراف کنم، هویت امروز من تغییر میکنه. اما صرفا باعث میشه که تکلیفم با خودم مشخص بشه و بتونم از تکرار اشتباهم جلوگیری کنم و به نظرم همین که روی کاغذ بنویسم (چون نوشتن، باعث میشه دقیق‌تر فکر کنیم) و بعدش دورش بندازم، کافیه.

البته تجربه‌هایی که من در درمان افراد معتاد دیدم، این بوده که بعد از درمانشون و به عنوان بخشی مهم از درمانشون، بهشون میگن که باید ببینید که در زمانی که معتاد بودید، برای چه کسانی دردسر درست کردید و اذیتشون کردید، و برید سراغشون و بگید که اشتباه کردید و عذرخواهی کنید و سعی کنید به نحوی براشون جبران کنید.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟