Menu
نویسنده مطلب : حسن خان

مطلب مورد بحث:

تمرین نوشتن آزاد - گام اول نویسندگی


با سلام و تحیت؛
من هم اکنون حدود شش ماه هست روزانه هزار کلمه مینویسم. در این خصوص چند تا نکته هست که شاید مفید واقع بشه:
۱٫     تعیین یک زمان دلخواه و ترجیحاً ثابت در روز باعث میشه نسبت به روزانه نویسی مقیّد بشیم. باید همه بهونه های ننوشتن رو کنار گذاشت. شاید یه مثال خوب این باشه: همونطورکه هر روز غذا میخوریم و جزو برنامه ثابت روزانه هست و کمتر بهونه ای رو برای انجام ندادنش درنظر میگیرم، در خصوص نوشتن هم اگر به این شکل عمل کرد به نتایج خوبی منتهی میشه.
۲٫     من روزانه نویسی رو در کامپیوتر انجام میدم. اگر مهارت تایپ کردن رو به صورت اصولی و حرفه ای فرا بگیریم، هم سرعت نوشتن بالا میره هم در زمان کمتری میتونیم تعداد کلمات مدنظر رو بنویسیم. یه نکته قابل توجه اینکه با توجه به ماهیت آزاد­نویسی، ذهن به هر سو حرکت میکنه و هرمطلبی رو بدون اعمال فیلتر مینویسیم و در واقع فقط باید بنویسیم؛ بنابر این اگر تمایلی ندارید دیگران به نوشته هاتون دسترسی داشته باشن، میتونید برای باز کردن فایل word یک رمز تعیین کنید. (برخی ها به خاطر ترس از خوندن نوشته هاشون توسط دیگران، ترجیح میدن ننویسن که این راه حلی خوبی میتونه باشه).
۳٫     به تجربه ای در این زمینه از جولیا کامرون در کتاب “حق نوشتن” که در اختیار علاقه مندان به نویسندگی قرار داده اشاره میکنم:
«در اوایل زندگی نویسندگی ام مدام سعی میکردم کار را جلا بدهم. هر جمله، هر پاراگراف، هر صفحه می بایست پیش از آن می آمد جریان یابد و بر اساس آن بنا شود. من درباره ی همه ی اینها خیلی فکر می کردم؛ واقعاً تلاش می کردم؛ برای نویسنده بودن جان می کندم؛ این یعنی ساعت های طولانی و طاقت فرسای نوشتن و بازنویسی و خط زدن و دوباره برگشتن و اضافه کردن. این طرز نوشتن واقعاً ناراحت کننده، دشوار و دل سرد کننده بود؛ مثل اینکه سعی کنی فیلمنامه ای بنویسی و هم زمان هم مرتب آن را قیچی کنی … راهی معقول تر و کمتر افراطی برای نوشتن میخواستم؛ هشیاری عاطفی در نوشتنم میخواستم. برای این منظور یاد گرفتم موقع نوشتن، قضاوت را کنار بگذارم و اصلاح نوشته را هم به بعد موکول کنم … با این روش، راه نوشتنم عملاً هموارتر شد … نوشتنم راحت تر و روشن تر شد. وقتی برای بهتر کردن نوشته ام دوباره به سراغش میرفتم، میدیدم چیز چندانی برای بهتر کردن نیست. بخش چشم گیری از چرک نویسم در برابر آزمون موشکافیِ بعدی سربلند بیرون می آمد».