Menu
نویسنده مطلب : ابراهیم صیادی

مطلب مورد بحث:

عادتها و رفتارهای مربوط به حفظ محیط زیست


حفظ محیط زیست را در چه حوزه‌هایی دنبال می‌کنید؟ هر کجا بتونم نسبت به شکار حیوانات مخصوصا “نهنگها” اعتراضم رو اعلام می کنم. حتی با زدن یک لایک یا امضا در صفحات اینستاگرام و فیسبوک اینگونه فعالیتها.

در حوزه‌های رایج (مثل رعایت حقوق گونه‌های دیگر، مصرف پلاستیک و تولید زباله)، چه راهکارها و تجربه‌هایی دارید که اجرای آن‌ها ساده است، اما بسیاری از مردم رعایت نمی‌کنند؟

هر موقع می خوام برم طبیعت گردی  با خودم کیسه زباله می برم و تا جایی که بتونم آثار به جا مانده از بازدید کنندگان قبلی رو جمع می کنم. کاشتن هسته و دانه میوه هایی که می خوریم در گلدان. پس مانده غذا رو برای حیوانات کنار می ذارم.

توجه به حفظ محیط زیست طی سال‌های اخیر، چه تغییری در سبد خرید شما ایجاد کرده است؟

به ندرت از ظروف یکبار مصرف استفاده می کنم.

در مورد مسائلی مثل آلودگی هوا و مصرف انرژی، چه راهکارهایی را به کار می‌گیرید؟

استفاده از تشکهای برقی کم مصرف به جای زیاد کردن درجه حرارت وسایل گرمایشی. استفاده از لامپهای LED.

چه تجربه‌هایی در شهرها و کشورهای دیگر دارید که در شهر خودتان یا کشور خودمان، قابل اجرا هستند، اما اجرا نمی‌شوند؟

شهرداری ها اپلیکیشنی دارند که می شه عکس مکانی که زباله ریخته شده رو با موقعیت جغرافیاییش ارسال کرد و در معرض نمایش گذاشت. اون مکان یا توسط شهرداری یا داوطلبها جمع آوری می شه و عکس پاکسازی شده اش مجددا ارسال می شه.

استفاده از سطل زباله های مدرن خانگی که پس مانده میوه ها رو به کامپوست تبدیل می کنه. (قیمتش تو حراجی ۳۹ دلار).

قراردادن کیوسکهای تفکیک زباله (شیشه – پلاستیک – کاغذ – فلز) در نقاط مختلف.
عرضه کیسه خرید های دایم المصرف با قیمت مناسب و طراحی خوب مخصوص همان فروشگاه و استفاده از کیسه خریدهای قابل بازیافت.

ساخت قبرستانهای مدرنی که در مدت کمتر از یک هفته جنازه ها رو تبدیل به کامپوست (خاک حاصلخیز) می کنه، البته بدون سوزاندن و با استفاده از خاک اره. بازماندگان هم می تونند برای یادبود مرحومشون یک درخت بکارند. با این روش می شه از مصرف چوب برای ساخت تابوت ، سنگ برای سنگ قبر و موادی که برای مومیایی استفاده می شه جلوگیری کرد. ومهمتر اینکه به جای فضای دلگیرو بی خاصیت گورستان یک پارک جنگلی پرفایده داشت. (مسلما این کار با توجه به شرایط فرهنگی جامعه ما قابل اجرا نیست ولی شاید ایده اش در زمینه های دیگه کاربرد داشته باشه)