Menu
نویسنده مطلب : شاهین کلانتری

مطلب مورد بحث:

چگونه کاریزماتیک باشیم؟ مهارتهای کلامی افراد کاریزماتیک


لارس فون‌تریه را می‌شناسید؟
چگونه کاریزماتیک باشیم؟ مهارتهای کلامی افراد کاریزماتیک
به ذهنم رسید به این بهانه دربارۀ یکی از کاریزماتیک‌ترین و بزرگ‌ترین‌ فیلم‌سازهای معاصر بنویسم. لارس فون تریه را با چندین سه‌گانۀ مهم در دنیای فیلم‌سازی، می‌توان یکی از فیلم‌سازهای موفق جهان در ساخت سه‌گانه‌ها دانست.
فیلم‌های فون تریه جزء بدنۀ اصلی سینمای تجاری نیستند،  به همین جهت حس می‌کنم تماشای فیلم‌های او برای دوستان اندیشه‌ورز و خوش‌فکر متممی فصل تازه‌ای از آشنایی با سینمای جدی و هنری جهان باشد. در ادامه دربارۀ یکی دو تا از فیلم‌های این سه‌گانه‌ها نوشته‌ام.
سه‌گانه اروپا
اینگمار برگمان فون‌تریه را نابغه‌ای می‌دانست که خودش را دست‌کم گرفته؛ این سه‌گانه اولین فیلم‌های فون‌تریه هستند.
البته فون تریه قبل از ساختن فیلم‌های سینمایی صدها کلیپ و تیزر تبلیغاتی برای شبکه‌های دانمارکی ساخته بود.
فیلم اروپا شاهکار حیرت‌انگیزی است که نگاه شمارا به فیلم‌های جنگی دگرگون می‌کند.
سه‌گانه قلب طلایی
شکافتن امواج یکی از جذاب‌ترین فیلم‌هایی است که به عمرم دیده‌ام، اسم این فیلم یکی از بهترین عنوان‌های استعاری است که برای یک فیلم انتخاب‌شده، شکافتن امواج اشاره‌ای است به ماجرای حضرت موسی و قومش.
واپسین فیلم این سه‌گانه رقصنده در تاریکی است، یک تراژدی تلخ از زندگی مادری تنها، با یک زندگی ذهنی غریب. خلاقیت فون تریه در بهره‌گیری از موسیقی این فیلم را دستاوردی حیرت‌انگیز تبدیل کرده.
سه‌گانه آمریکا – سرزمین فرصت‌های طلایی
داگویل را شاید بتوان بهترین فیلم این سه‌گانه دانست. داگویل با نقش‌آفرینی نیکول کیدمن در نقش اصلی یک از بهترین‌های فیلم‌های کارنامۀ اوست.
صحنه‌پردازی خلاقانۀ و بهره‌گیری از الگوهای فاصله‌گذاری برتولت برشت از مشخصه‌های اصلی این فیلم است.
سه‌گانه افسردگی
اولین فیلم این سه‌گانه ضد مسیح نام دارد؛ فون‌تریه به سراغ نیچه رفته و با الهام از کتاب دجال او یکی از فیلمی نفس‌گیر و میخکوب کننده ساخته.اگر دوست دارید دربارۀ ابرمرد و پیامبر نیچه‌ای بیشتر بدانید، این فیلم را ببینید.
سومین فیلم این سه‌گانه نیمفومانیاک، یک فیلم روان‌شناسانۀ ۶ ساعته است که من در حین تماشای آن گذر زمان را حس نکردم. توجه عمیق فون تریه به ادبیات و نقاشی و موسیقی و فلسفه باعث شده تا فیلم‌های او ابعاد مختلفی را برای فکر کردن ایجاد کنند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟