Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

حرف زدن با کودکان درباره پول (پنج تا هشت سال)


من برای صحبت در مورد پول و مسائل مربوط به آن تابوی ذهنی ندارم. اما یک سلسله مراتب برای سطوح صحبت راجع به پول با فرزندم دارم که خودم رعایت می کنم و از اطرافیانم هم اینو در مورد بچه ی خودم می خوام.

– مثلا من و همسرم تمایلی نداریم کسی با صحبت از نداری و بدبختی ، امنیت ذهنی بچه رو بهم بزنه. تا یک سنی نیازی نیست که فضای امن بچه خراب بشه . اما در قالب صحبت هایی مثل اینکه لباسای اضافی را بدیم به بچه هایی که پول کافی ندارند، با مفهوم فقر و نداری اونو آشنا می کنیم.

– من علاقه ندارم بچه من توی جمع بزرگترا بشینه و راجع به دلار و اقتصاد درب و داغون چیزی بشنوه. بچه ها حرفها رو تقلید می کنند اما به تدریج سوالات زودتر از موعدی براشون شکل می گیره.

اما در مورد روش خودم:

من سه تا کلمه رو توی خونه و در ارتباط با سواد مالی بچه ام زیاد تکرار می کنم تا این کلمات توی ذهنش بشینه:

۱- بودجه

۲- لیست

۳- نیاز

مواقع زیادی شده که ما وارد اسباب بازی فروشی شدیم و پسر من رفته و یک اسباب بازی برداشته و گفته که اونو بخریم.

ما این جور مواقع، می گیم که بودجه ای برای خرید اسباب بازی در نظر نگرفتیم یا مثلا پولی برای اسباب بازی در نظر نگرفتیم. یا اینکه شما چند تا اسباب بازی که قرار بود بخری رو قبلا خریدی و ما پول رو برای کار دیگه ای لازم داریم.

یکی از چیزهایی که به نظر من به شدت برای بچه ها و بزرگترا حتی، لازمه به یک روتین تبدیل بشه ، تهیه لیست است.

درست کردن لیست چند تا پیام به کودک میده:

اول اینکه ما همین جوری خرید نمی ریم. چون نیاز به یک سری وسایل هست و  ما برای اونها لیست درست می کنیم و بعد طبق لیست مان خرید می کنیم.

دوم اینکه ما مدیریت پول داخل جیب مان با خودمان است و نه طبقات و محصولات فروشگاه ها. این نکته ای است که باید به طور مستقیم یا غیر مستقیم در مورد اون حرف زده بشه.

بنابراین مهم است که بتوانیم ارتباط میان نیاز ، لیست و پول و البته بودجه را به بچه بفهمانیم.

من گاهی به عمد وقتی پسرم می پرسد: ” کجا می روید؟” ، می گم : “می ریم کار کنیم تا پول به دست بیاریم و بتونیم چیزهای مورد نیازمون رو بخریم.”

یعنی ارتباط بین کار و پول را متوجه شود.

خیلی وقت ها توی فروشگاه می رود و بعد از پایان خرید ، یک کالایی رو بر میداره و میندازه توی نایلون. وقتی میگم نمی تونیم اونو ببریم و اون متعجب میشه، فرصت خوبیه برای صحبت راجع به پول. اینکه اون کالا براش پول پرداخت نشده. ما هم اونو نمی خریم چون توی لیست نیست. پس باید برگرده سر جاش.

در نهایت فکر می کنم بچه ها باید در جریان امور مالی باشند و متناسب با سن شان اطلاع از اوضاع مالی خانواده داشته باشند. و از زمانی که کمی بشود با آنها گفتگو کرد راجع به پول با آنها صحبت کرد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟