Menu
نویسنده مطلب : شه ناز

مطلب مورد بحث:

نامگذاری کودکان و نکاتی در مورد آن


با سلام.
 فکر می کنم یکی از مسئولیت های پدر و مادر انتخاب نام شایسته و مناسب برای فرزندان است. در جایی خواندم که  حضرت علی (ع) فرموده اند برای فرزندان خود نامی را انتخاب کنید که شایسته زمانۀ آنها باشد.  متاسفانه در سالهای اخیر از نام هایی که معنا و مفهوم خاصی ندارد و بیشتر به تلفظ اسامی غیر ایرانی نزدیک است، بسیار استفاده می شود.
خودم در سنین پایینتر  اسمم  را دوست نداشتم، و به دلیل علاقه مندیم به  شعر وادبیات و مطالعۀ آن متوجه شدم حرف شین  در ادبیات ما حرف شلوغی است در حالیکه من آدم آرومی بودم،  مثلا حافظ  در شعرهایش وقتی که به شلوغی و آشوب اشاره دارد خیلی از واژه هایی با این حرف، استفاده کرده است،  اما زمانی که  به دنبال معنای اسمم رفتم متوجه شدم نام یک گوشه در موسیقی ایرانی است و بعدها در دورۀ نوجوانی وقتی  شعرهای فریدون مشیری را می خواندم به شعری برخوردم  که  شور و شهناز در آن تکرار شده بود که هر دو گوشه هایی در موسیقی هستند و نام  زنده یاد استاد جلیل شهناز و گروه شهناز استاد شجریان باعث شده نامم را دوست داشته باشم.
راستش با مطرح شدن این مطلب یاد (قانون اثر آفتابه) که استاد در یکی از فایلهای صوتی اشاره کرده بودند افتادم، به نظر میاد تقریباً اغلب انسانها  نسبت به اسامی که تداعی کنندۀ  فرد خوشنام، موفق، دوست داشتنی و دارای صفات برتر باشند، سوگیری مثبت دارند و نسبت به اسامی که تداعی کنندۀ جالبی ندارند، سوگیری منفی دارند.