Menu
نویسنده مطلب : جواد بشیرپور

مطلب مورد بحث:

راهکارها را با توجه به محدوده اثر و افق زمانی آنها تحلیل کنید


سلام

آیا نرخ های متفاوت و دستوری دلار معیشت مردم را بهبود می بخشد؟

در گام اول باید نگاهی به نرخ های مختلف و دستوری بپردازیم: ارز ترجیحی ۴۲۰۰(کالاهای اساسی) ، ارز نیمایی(صادرات و واردات)، ارز سنایی(مصارف محدود داخلی)، ارز بازار آزاد

از نظر افق زمانی هر کدام از نرخ های دستوری(بخصوص ارز ترجیحی) از چند ماه تا چند سال در بازار ما اعمال شدند که نتیجه ای جز ایجاد امضاهای طلایی و رانت های وحشتناک برای عده ای خاص و بی ثبات کردن بازار داخلی در پرده اول این نمایش نداشت. در پرده دوم تجارت با انحراف رو به رو شدو واردات تقریبا رشد ۶۰ درصدی نسبت به سال قبل خود را ثبت کرد و ارز بسیار زیادی از کشور خارج شد نکته قابل تامل این است که در بسیاری از موارد حتی کالای مابه ازایی وارد کشور نشد. در ادامه صادرات هم با محدودیت های زیادی رو به رو شد به طوری که در سال ۹۷ تقریبا هر هفته دستور العمل جدیدی برای تجارت صادر شد.

پرده سوم این طنز تلخ مشکلاتی بود که برای تولید کننده گان داخلی پیش آمد آنها باید با کالاهای مشابه وارداتی رقابت می کردند.

نکات قابل توجه عبارتند از: رشد نقدینگی و تورم متوسط ۲۰ درصدی سالانه در کشور و اقتصاد کاملا وابسته به صادرات نفت که بخصوص در چند سال گذشته بواسطه تحریم ها بشدت تحت تاثیر قرار گرفته است و ورود ارز به کشور را بسیار کاهش داده است

مواردی که باید مورد توجه قرار میگرفت و نگرفت یا گرفته شد و نادیده انگاشته شد تا شاید منفعت و جهش در معیشت اقلیتی به اکثریت ملت ایران ترجیح داده شود.

جمله زیر منتسب به اینیاتسیو سیلنونه است

دولت یک دست بلند دارد و یک دست کوتاه، دست بلند به همه جا میرسد و برای گرفتن است و دست کوتاه برای دادن است و فقط به کسانی میرسد که خیلی نزدیکند…!

لینک مطالبی که در نوشتن این مطلب کمک زیادی به من کردند

بررسی ۴۰ سال نقدینگی

بررسی نوسانات دلار

رانت ارز َترجیحی

َ