Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا شعبانعلی

مطلب مورد بحث:

شادن فرویده | خوشحال شدن از ناراحتی و شکست دیگران


من امروز یه تجربه‌ای داشتم که دیدم از جنس شادن‌فرویده هست. اما قبلاً کمتر بهش توجه می‌کردم (شاید چون به این اسم نمی‌شناختمش).

یک کار واجب بانکی داشتم و خواستم لاگین کنم به بانک سامان (که حساب مد نظرم در اون بانک بود) و با صفحه‌ی داون بودن سایت مواجه شدم. بلافاصله ازش اسکرین‌شات گرفتم:

شادن فرویده | خوشحال شدن از ناراحتی و شکست دیگران

کارم با وجودی که برام مهم بود انجام نشد. اما جالبه که ته دلم، حس خوبی داشتم که: ببین! بانک سامان هم داون شده.

البته این مشکل موقتی بود و یک ربع بعد حل شد و کاملاً هم طبیعی محسوب می‌شه.

اما بعد داشتم با خود فکر می‌کردم که من روی موبایل و دسکتاپم، اسکرین‌شات داون بودن بیش از ۱۰۰ سایت و سرویس آنلاین رو دارم. از سایت‌ها و سرویس‌های بزرگ جهانی مثل اینستاگرام و آمازون تا بانک‌ها و سایت‌های داخلی.

این عکس‌ها نه هیچ‌وقت به دردم خورده و نه در آینده به دردم می‌خوره. حتی نمی‌دونم کجای گالری موبایل و دایرکتوری دسکتاپم هست و دوباره نمی‌تونم پیداشون کنم (طبیعتاً دنبال‌شون هم نمی‌گردم).

اما یه عادت مرموز دارم که به محض دیدن‌شون ازشون اسکرین‌شات می‌گیرم (این رویدادها برام یه جورایی مثل قتل خاشقچی می‌مونه که رسانه‌های ما یه جوری پرزنت می‌کردن انگار موفقیت خودشونه).

فکر می‌کنم مصداق شادن‌فرویده باشه. یه اتفاق بد برای دیگری که هیچ منفعتی در ظاهر برای من نداره. حتی مانع کار من میشه. اما ازش اسکرین‌شات می‌گیرم.

کمی که بیشتر فکر می‌کنم می‌بینم شاید خیلی از این مصداق‌های شادن‌فرویده واقعاً منفعت غیرمستقیم داشته باشن.

مثلاً به من – که نسبت به داون شدن سایت حتی برای کارهای ناگزیر فنی حس خیلی بدی دارم – یادآوری می‌کنن که این اتفاق‌ها به هر حال برای همه می‌افته و این باعث می‌شه واقع‌گرایانه‌تر به فضای فعالیت‌های آنلاین نگاه کنم.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟