Menu
نویسنده مطلب : گروه متمم

مطلب مورد بحث:

تعریف اکوسیستم چیست؟


معمولاً رابطه‌ی سیستم و اکوسیستم به صورت مجموعه و زیرمجموعه تعریف نمی‌شود و به همین علت، تلاش برای مقایسه از حیث بزرگ‌تر و کوچک‌تر بودن، می‌تواند منحرف‌کننده‌ی ذهن باشد (چنان‌که روده‌ی انسان هم که به تعبیر شما زیرمجموعه‌ای از سیستم بدن انسان است، ویژگی‌های یک اکوسیستم را دارد و در آن، مجموعه‌ی متنوعی از گونه‌ها بر سر منابع محدود، برای بقا رقابت می‌کنند).

به همین علت، شاید مناسب‌تر باشد که مانند اغلب نویسندگان این حوزه، دو اصطلاح سیستم و اکوسیستم را به منظور تأکید بر جنبه‌های مختلف مجموعه‌ها به‌کار ببریم.

وقتی اصطلاح سیستم را به‌کار می‌بریم، بیشتر بر جنبه‌ی رابطه‌ی مبتنی بر همکاری تأکید داریم و وقتی اکوسیستم را به‌کار می‌بریم، به رقابت برای بقا توجه می‌کنیم.

به همین علت، اقتصاددان‌ها برای اقتصاد، تعبیر سیستم اقتصادی را ترجیح می‌دهند و سرمایه‌گذاران خطرپذیر برای فضای استارپ‌آپی اصطلاح اکوسیستم استارتاپی را به‌کار می‌برند (چون آن‌ها کسب و کارهای استارت‌آپی را به عنوان گونه‌هایی می‌بینند که در رقابت با یکدیگر مشغولند و قرار است برخی از این گردونه حذف شوند و  دیگران باقی بمانند).

در واقع وقتی Venture Capitalist اصطلاح اکوسیستم استارت آپی را به کار می‌برد، به نوعی شبیه شرط بندی روی اسب فکر می‌کند و در جستجوی اسب برنده است (اصطلاح Unicorn و مانند آن هم بر همین اساس شکل گرفته‌اند).

استارت آپ‌های ایرانی هم این اصطلاح را اغلب از سرمایه‌گذاران بزرگ استارت‌آپی سیلیکون‌ولی (و نه بنیان‌گذاران کسب و کارهای استارت‌آپی) شنیده‌اند و در مورد فضای خود به کار می‌برند. اما منطقی‌تر است که استفاده از این تعبیر، برای شرکت‌های سرمایه‌گذار باقی بماند و “اسب‌های مسابقه”، خودشان بر روی این تنازع برای بقا تأکید نکنند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟