Menu
نویسنده مطلب : الیسا رهرو

مطلب مورد بحث:

تمرین نوشتن: از قتل کلمات نترسیم


پیشنهاد و تبیین ضرورت وجود درس «فلسفه چیست و در زندگی امروز به چه کار می­آید»
«دوستی نقل می­کرد، استاد یکی از رشته­های فنی در آمریکا، به همه دانشجویان پیشنهاد می­کرد، به هر کار و رشته­ای که مشغول هستید، حتما یک دوره فلسفه بگذرانید.» این جمله آنقدر برایم جذاب بود که یک دوره فلسفه، خارج از محیط دانشگاهی گذراندم و به راز آن پیشنهاد پی بردم.
پی بردم، فلسفه یک رشتۀ آکادمیک نیست که به موضوعات تئوری، انتزاعی و بی­ربط به زندگی امروزی و نیازهای دنیای کنونی باشد. پی بردم، آموختن مهارت فلسفیدن می­تواند هم به رشد و موفقیت فردی و هم به پیشرفت و توسعۀ جامعه­ای بهتر کمک­ نماید. همانطور که فلاسفه امروزی در قامت سلبریتی­ها، مشغولِ به میان آوردن مباحث فلسفی و فکری در زندگی روزمره­اند و مورد استقبال مردم نیز قرارگرفته­اند؛ مانند آلن دوباتن، کریستین بوبن و تا حدودی اسلاوی ژیژک.
اما با توجه به تصورات متعدد و بعضا نادرست در مورد چیستی فلسفه، برای توصیف بهتر آن، بهتر است بدانیم، «فلسفیدن چه نیست؟»
فلسفیدن، طرح افکار پیچیده و انتزاعی نیست که هیچ ربطی به زندگی ندارند.
فلسفیدن، داشتن و ارائۀ نظریه­ای جهانشمول درمورد همه چیز نیست.
فلسفیدن، ادعای تملک و تصاحب حقیقت و سپاس عرضۀ آن به عالم و آدم نیست.
در فلسفه به معنایی که در اینجا منظور ماست، هیچ مرجع و کتاب مقدسی وجود ندارد که فصل­الخطاب قرار بگیرد و حرف نهایی را بزند و همۀ افکار حول محور آن بگردد.
و اما، فلسفیدن چیست؟
فلسفیدن همان فعالیت آشنایی است که ما هنگام شک­کردن به هر موضوعی، در حال انجامش هستیم. وقتی ما به پرسش­هایمان اهمیت می­دهیم، با پاسخ­های کلیشه­ای و دم­دستی به راحتی راضی نمی­شویم و به دنبال پاسخ­های معقول­تر می­رویم.
وقتی ما در پی تحقق یک خویشتن اصیل، از پیروی کورکورانه از آنچه به ما دیکته می­شود، دست کشیده و راهی نو را جستجوگر می­شویم، می­توان گفت از ابزار فلسفیدن، بهره می­بریم. فلسفه، آموختنِ به کارگیری تفکر انتقادی در فرآیند فهم عمیق­تر هر آن چیزی است که برای داشتن یک زندگی اصیل به آن نیازمندیم.
اکنون باید اشاره کرد که چه کسانی نباید به فلسفه امید ببندند و فلسفه بخوانند، چراکه نومید خواهند شد:
۱٫ کسانی که میل ندارند بدانند، برخی از عمیق­ترین باورهایشان مورد انتقاد و تردیدهای جدی قرار دارد و آنچنان که می­پندارند، استوار نیست.
۲٫ کسانی که میل ندارند، تن به این خطر دهند که به تدریج بفمند، به مراتب کمتر از آنچه پیش از این گمان می­کردند، می­دانند، می­دانند.
و شاید یکی از دلایلی که در کشورهای توتالیتر فلسفه همواره مغموم بوده و فیلسوفان جزو سلبریتی­ها نیستند، این است که «حکمرانی بر فرد مسلح به ابزار فلسفه، آسان نیست».

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟