Menu
نویسنده مطلب : عبدالهادی رئیسی

مطلب مورد بحث:

ترس از دست دادن و دام حفظ وضعیت موجود


سلام به متمم عزیز و دوستان:

پیش نوشت: به نظرم اومد از دست دادن های مختلفی که تو زندگی شخصی و حرفه ای اتفاق می افته از یک جنس نیستن. مثلا نمی شه گفت از دست دادن منابع مالی، کار و دارایی های زندگی با از دست دادن نزدیکان، موقعیت یا شهرت از یک جنس هستن بنابراین شاید نوع وابستگی و یا اینکه دلبستگی آدم هم به اونها متفاوته. مثلا مادر و پدری که بچشون رو بهر دلیل  از دست می دن اگه تو آینده تو اون زندگی چند تا بچه هم بدنیا بیاد شاید جای غم اون از دست دادن رو نگیره.

نکات مثبت و منفی از دست دادن تو زندگی روزمره:

مثبت: شاید ترس از دست دادن تو زندگی روزمره باعث بشه جایی که لازمه از سیستم دو تصمیم گیری استفاده کنیم و این مساله برآیند تصمیم گیری مون رو بهتر کنه.

– ترس از دست دادن شاید باعث شه جلوی خیلی از جسارت های بی مورد تو زندگی گرفته بشه تا رابطه های خوب از بین نره.

– ترس از دست دادن می تونه توجه ما رو به خودمون و اطرافمون بیشتر کنه. من اگه بترسم از اینکه تغذیه نامناسب و سبک زندگی ناصحیح سلامت جسم و روح من رو با خطر مواجه می کنه سعی می کنم سبک زندگیم رو اصلاح کنم.

منفی: ترس از دست دادن می تونه گاهی هم منجر به وسواس تو تصمیم گیری بشه. گاهی آدم ها می ترسن کسی رو تو زندگیشون ازدست بدن و همین ترس باعث میشه  سعی کنن اون شخص رو به تملک خودشون در بیارن…

نکات مثبت و منفی از دست دادن تو سرمایه گذاری:

– چند مدت پیش یه تاکسی دربست کردم برم محل کار راننده که بنظر می رسید آدم دنیا دیده ای هستش می گفت:

” چند سال پیش کاسبی داشتم تو بازار و پارچه لباس های زنانه وارد می کردم سرمایه خوبی بهم زده بودم . سود خوبی داشتم و کلی ملک و املاک خریدم تا اینکه بازار بهم ریخت و رکود شدیدی تو کارمون ایجاد شد و من داشتم ضرر می کردم. دوست نداشتم کارم رو از دست بدم و امیدوار بودم شرایط بهتر بشه. یه روز نشستم حساب کردم اگه کل جنس ها و املاک و دارییم رو نقد کنم تنها می تونم بدهی هام رو پرداخت کنم و این یعنی الان دارم با پول مردم کار می کنم برا همین تصمیم گرفتم همه رو بفروشم و با پولش فقط تونستم بدهی هام رو صاف کنم. ای کاش زودتر از اون کار دست می کشیدم و اینهمه متضرر نمیشدم”(نقل به مضمون)

فکر می کنم روایت این آقای راننده از جنس همون ترس از دست دادن هاست که باعث شده بی دلیل ادامه بده و بیشتر متضرر بشه.