Menu
نویسنده مطلب : منیره امینی

مطلب مورد بحث:

برنامه ریزی برای مذاکره - ذی نفعان مذاکره چه کسانی هستند؟


ما در حال تولید یک محصول نرم افزاری جهت کنترل ساختمان های هوشمند هستیم. زمانی که با شرکت های اجرا کننده ی پروژه های هوشمندسازی در حال مذاکره جهت فروش محصول خود به آن ها هستیم به غیر از ما به عنوان تولید کننده ی نرم افزار و شرکت اجراکننده، این مذاکره ذی نفعان دیگری هم دارد:

 

۱- شرکت های خارجی (بعضا اروپایی) تولید کننده ی نرم افزار کنترل ساختمان هوشمند که بخشی از بازار هوشمندسازی ایران را در اختیار دارند و طبعا اگر مذاکره به نتیجه ی مورد نظر ما منتهی شود بخشی از بازار آن ها که توسط شرکت طرف مذاکره ی ما تامین میشده از دست آن ها خارج خواهد شد.

 

۲- شرکت های دیگر اجرا کننده های ساختمان هوشمند در ایران. ممکن است به دلیل قیمت رقابتی محصول ما، قیمت تمام شده ی پروژه ها برای شرکت خریدار محصول ما کاهش یابد و بتواند بخشی از بازار سایر اجراکننده ها را از آن خود کند.

 

۳- مصرف کنندگان نهایی (ساکنان ساختمان هوشمند). بسیار از شرکت های اجراکننده که با آن ها مذاکره میکنیم بخش زیادی از توجهشان روی مشتریان نهایی معطوف است و بعضا از گلایه های آن ها از برندهای فعلی موجود در بازار و قابلیت های موردنظر آن ها که مختص فرهنگ ماست و در برندهای اروپایی یافت نمیشود صحبت میکنند. در نتیجه اینکه محصول ما به چه میزان خواسته های مشتریان نهایی را برآورده نماید در پیشبرد مذاکره اهمیت بسزایی دارد.

 

۴- در بطن شرکت اجراکننده افرادی هستند که وظیفه ی آن ها انجام تنظیمات نرم افزار، شناساندن تجهیزات نصب شده در ساختمان و تعریف سناریوهای کنترلی بین آن هاست. برای این افراد بسیار مهم است که نرم افزار محیط کاربری مناسبی داشته باشد به طوری که بتوانند به سهولت عملیات اجرای نرم افزار را انجام نمایند‌. در نتیجه اگر ما سعی کنیم با کمترین هزینه ها محصول را به مرحله ی فروش برسانیم، تنها قیمت رقابتی نمیتواند عاملی برای موفقیت ما در مذاکره باشد و احتمالا مهندسان مربوط به پروسه ی اجرا به ایرادها و مشکلات محیط کاربری نرم افزار اشاره خواهند کرد. گاهی چنین مساله ای موجب میشود شرکت اجراکننده هزینه ای چندین برابر هزینه ی صرفه جویی شده در خرید نرم افزار را، به ازای نفرساعت کار اضافه ای که باید روی آن نرم افزار وقت گذاشته شود بپردازد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟