Menu
نویسنده مطلب : فائزه اشراقی

مطلب مورد بحث:

نشانه های عزت نفس پایین | حساس بودن بیش از حد به حرف و نظر دیگران


تا یکسال پیش به شدت تحت تاثیر نظرات و انتقادات همه اطرافیانم قرار میگرفتم. اما از بخت و اقبال خوبی که دارم با یک دوست آشنا شدم و در این زمینه بهم خیلی کمک کرد.
ایشون به من یاد دادن که باید افرادی که باهاشون در ارتباط هستیم به دو دسته تقسیم کنیم. افراد مهم و دارای جایگاه در زندگی ما و افرادی که نقش و جایگاهی در زندگی ما ندارند.
همیشه در برخورد با نظرات و انتقادات اطرافیانم برخورد تندی داشتم. اما الان یکساله که با آرامش به حرف همه گوش میدم و در نهایت تصمیم میگیرم که با حرفاشون چجوری برخورد کنم.
دوستم به من یاد داد که هر زمانی که کسی انتقاد یا نظری در موردت داشت اول سعی کن بدون هیچ واکنشی به حرفاش تا اخر گوش بدی. بعد از اتمام صحبتهاش تا ۵ بشمار و با لبخند ازش فرصت بخواه که در مورد حرفش فکر کنی.
اون ۵ ثانیه که صبر کردی باعث میشه عصبی نشی و رفتاری از خودت بروز ندی.
بعداً بشین سر فرصت به حرفش فکر کن و ببین این شخص جزو کدوم یکی از دسته بندی های تو قرار میگیره: افراد مهم و دارای جایگاه یا غیر مهم.
اگر غیر مهم بود و نظرش شخصی بود ، مثلا در مورد ظاهرت نظر داده بود خیلی وقتتو درگیرش نکن چون مهم اینه که تو دوست داری چی بپوشی و با چه تیپی راحتی. ولی اگر در مورد یه نکته ای بهت گفت که بار آموزشی داشت و به پیشرفت تو کمک میکرد یکم روش فکر کن چون ممکنه به دردت بخوره
اما اگر جزو افرادی بود که مهم بود و جایگاه خاصی توی زندگیت داشت بیشتر براش وقت بذار و با دقت بیشتری به حرفش فکر کن چون با توجه به شناختی که ازت داره نظرشو گفته!
راستش اوایل خیلی برام سخت بود و اعصاب خورد کن!
اما الان بعد از یکسال به راحتی این کارو انجام میدم و نتیجه خوبی از این روش گرفتم . چون باعث شده به آرامش درونی برسم و دیگران رو از خودم طرد نکنم و در بعضی مواقع باعث شده که شخصیت بهتری پیدا کنم و این منو راضی تر و خوشحال تر میکنه.