Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

هورمسیس: گاهی اوقات، کمی زهر می‌تواند پادزهر باشد


«برخی از سیستم‌های پیچیده از آسیب‌های کوچک نفع می‌برند.»
 
شاید بتوانیم بگوییم این آسیب‌های کوچک در حکم همان اشتباهاتی هستند که هر فردی در زندگی مرتکب می‌شود و برای جبران آن‌ها فرصت کافی در اختیار دارد.
 
نه از دید انگیزشی که از دید منطقِ تجربه و یادگیری از خود، می‌توانیم بگوییم آسیب‌های کوچکی که به‌واسطۀ شرایط درونی و روحی و همین‌طور شرایط محیطی و اجتماعی می‌خوریم در حکم همان زهر با دوز کوچکی هستند که در صورت داشتن زمان کافی برای یادگیری و انجام اقدامات جبرانی، می‌توانند در حکم پادزهری برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ‌تر آینده عمل کنند.
 
 
یا اگر بعضی از کتاب‌های روانشناسی را ورق بزنیم که برای ریشه‌یابی مشکلات و پیدا کردن تله‌های شخصیتی به گذشتۀ فرد رجوع می‌کنند، خواهیم دید که ریشۀ بسیاری از مشکلات در بزرگ‌سالی در توجه بیش‌ازحد والدین و مراقبت‌های سخت‌گیرانۀ آن‌ها از فرزندانشان بوده است.
چنین کودکانی چون کمترین تماس را با مشکلات (زهرهای جامعه) داشته‌اند، احتمال اینکه در سنین بزرگ‌سالی برای مواجهه با مشکلات جدی و واقعی دچار بحران شوند خیلی زیاد است.
انگار کمی فاصله گرفتن از مراقبت‌های سفت‌وسخت و حمایت‌های بی‌دریغ و قرار دادن کودک در معرض مسئولیت‌های بیشتر و واقعیت‌های جامعه (کمی زهر) بهتر می‌تواند او را در برابر مشکلات بزرگ‌تر آماده کند و این کم‌توجهی در حکم همان پادزهر عمل کند.
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟