Menu
نویسنده مطلب : علیرضا امیری

مطلب مورد بحث:

سفر تصویری به شیلی


سلام دوستان جان

من همیشه شکل خاص کشور شیلی برام جالب بوده. قبلنا پیش خودم فکر میکردم که چطور ممکنه یه کشور به این درازی و باریکی شکل گرفته باشه!

بعد برداشتم این بود که احتمالا بخاطر این بوده که رشته کوه آند، این کشور رو از بقیه ی قاره ی آمریکا جدا کرده. فکرم میکنم برداشتم درست بوده باشه، چون رشته کوه آند با درازای ۷۰۰۰ کیلومتر، بلندترین رشته کوه دنیاست.

کلا کشور جالبی بنظر میرسه. چند سال پیش بود که یه خبر جالب از شیلی، نزدیک به دو ماه در صدر خبرها قرار داشت. اونم این بود که ۳۳ معدنچی در عمق ۶۵۰ متری زیر زمین توی معدنی در شمال شیلی گیر افتاده بودن. این اتفاق در حدی بود که پای آژانس فضایی آمریکا ناسا هم به این ماجرا باز شد و ناسا هم توصیه هایی برای نجات جون این معدنچیای شیلیایی داده بود. توی تصویر زیر میتونین ببینین که این معدنچیای بیچاره در اون عمق زمین چگونه گیر افتادن و چگونه با تلاش ها و اشک ها و امیدهای مردم کشورشون و حتی پیغام های مردم دنیا نجات پیدا کردن(گزارش لحظه به لحظه از این اتفاق):

یادمه حتی مدیران تیم منچستر یونایتد با فرستادن پیغامی به معدنچیا، به اونها قول هدیه ی سفر به منچستر و تماشای یکی از بازیهای این تیم رو با خونواده هاشون داده بودن. تا جایی که الکس فرگوسن گفته بود: انگیزه، شجاعت و استقامت معدنچیان و تیم نجات اونا ستودنی و حضور اونا توی باشگاه ما برای ما مایه ی افتخاره.
اینم عکس معدنچیا با بازیکنای تیم منچستر یونایتد:

سفر تصویری به شیلی

یکی دیگه از ماجراهای جالب در مورد این کشور اینه که محققا هنوز بطور دقیق نمیدونن که مجسمه های بزرگ سنگی (موآی) ۵۰ تنی و کلاه های سنگی شون که توی جزیره ی ایستر ساخته شده، توسط چه قومی و با چه وسیله ای و چگونه حمل شده. همین پارسال بود که با این جزیره آشنا شدم و با google earth یه سفر مجازی به این جزیره رفتم و سفر به شیلی را به این سبک تجربه کردم.
پی نوشت: فکر کنم برای ما که فعلا توانایی سفر بصورت واقعی به نقاط مختلف دنیا رو نداریم سفر کردن با google earth میتونه بهترین گزینه باشه. خدا به زندگی لری پیج و سرگئی برین (مؤسسان گوگل) و همه ی اونایی که به ما کمک کردن تا درک و حس بهتری نسبت به دنیای اطرافمون داشته باشیم خیر و برکت بده و روحشون رو با روح صلحا محشور بگرداند. اجماعا آمین.