Menu
نویسنده مطلب : پوریا

مطلب مورد بحث:

گرفتار کدامیک هستید: مشکل سیستمی یا مشکل در سیستم؟


کسب و کار: شرکت ماشین سازی (ماشین آلات راه سازی)

 

شرح وضعیت کسب و کار:

دارای دفتر مرکزی برای مهندسین طراح ( موس به دست)؛ با شرایط کاری لوکس

داری کارخانه ساخت و اورهال با فاصله ۵۰ کیلومتری از دفتر برای مهندسین فنی- عملیاتی (آچار به دست) و تکنسین ها؛ با شرایط کاری سخت.

 

مشکل: اختلال در ارتباط بینِ بخش های مهندسی و ساخت، به گونه ای که در زمان بروز چالش های فنی، بخش ساخت و اورهال از اشرافی که بخش مهندسی-طراحی به نقشه ها دارد به شکل موثری استفاده نمی کند.

 

راه حل هیات مدیره و نتایج آن( با عینک مشکل در سیستم): مشکل در فاصله ۵۰ کیلومتری بین دفترمرکزی و کارخانه دیده می شود. با صرف منابع مالی زیاد، ساختمان بسیار لوکس در کارخانه احداث می گردد و  دفتر مرکزی به طور کامل جمع آوری و کلیه پرسنل در محل کارخانه متمرکز می شوند. پس از گذشت مدت زمان کوتاهی اختلال در ارتباط وخیم تر شده و مشکل به درگیری لفظی بین پرسنل بخش های مهندسی و ساخت منجر می شود. در صورتی که از ابتدا مشکل سیستمی بوده و این تفاوت فاحشِ شرایط کاری دو گروه مهندسین ( موس به دستان – آچار به دستان) بود که باعث ایجاد احساس نا عادلانه بودن شرایط کار شد. با نزدیک شدن فاصله فیزیکی بدون در نظر گرفتن مشکل سیستمی، تفاوت های بیشتری مد نظر پرسنل قرار گرفت و به این ترتیب نارضایتی افزایش یافت. همچنین با دور شدن پرسنل دفتری از محل زندگی کارکرد و رضایت شغلی آنها نیز کاهش یافت. در نتیجه این مشکل به صورت شدید تر و در بخش های بیشتری از سازمان خود را نشان داد.

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟