Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

طرح ریزی و بودجه بندی منابع برای پروژه های کوچک


دقیق شدن روی زمان نیاز به منابع، هزینۀ منابع و فکر کردن به ناشناخته‌های شناخته‌شده و ناشناخته‌های ناشناخته، به مدیر پروژه کمک خواهد کرد که دقیق‌تر فکر کند و توجیه‌پذیرتر تصمیم‌گیری کند.

مدیر پروژه ممکن است نسبت به مسائلی به صورت ناخودآگاه سوگیری ذهنی داشته باشد و بدون اینکه منابع موردنیاز و دستاوردهای حاصل از هزینه کردن این منابع را برآورد کند، راجع به انجام شدن یا نشدن پروژه تصمیم‌گیری کند.
درحالی‌که دقیق شدن روی منابع یک نوع عادت فکری جدید برای مدیر پروژه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تصمیمات از فیلترهای بهینه بودن منابع عبور کند.
درگیر شدن با منابع و تمرکز روی آن‌ها، نه‌تنها می‌تواند روند آتی پروژه را مشخص کند بلکه می‌تواند زاویه دید خوبی برای رصد کردن موقعیت فعلیِ منابع در دسترس و تصمیمات ابتدایی برای انجام پروژه به ما بدهد.

قدرت انجام یک پروژه و قدرت تصمیم‌گیری برای آن تا حد زیادی به فراوانی منابع یا کمبود منابع و هزینه‌های دسترسی به منابع برمی‌گردد. پس مدیر پروژه با پایش و بررسی منابع موجود خیلی بهتر می‌تواند تصمیم‌گیری کند که آیا مدیریت پروژه را به عهده بگیرد یا نه؟ آیا منابع جوابگوی انتظاری که از به نتیجه رسیدن پروژه می‌رود، هستند یا خیر؟ آیا دستاورد نهایی با هزینه‌های انجام کار همخوانی دارد و قابل دفاع است یا نه؟

و مهم‌تر از همه اینکه منابع موجود مشخص می‌کند که مدیر پروژه مسئولیت سازی و قبول مسئولیت را تا کدام مرز و حد و حدود قبول کند و عهده‌دار انجام فعالیت‌ها با چه ابزارهایی شود.
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟