Menu
نویسنده مطلب : علی رسولی*

مطلب مورد بحث:

فرار از زندان | گفتگو درباره کارتون


کارتون اول: زندانی ها

بعضی وقت ها که از یک نفر میشنوم کاش من به جای فلانی بودم، همچنین تصویری تو ذهنم میاد. هرکسی و هر جایگاهی گرفتاری ها و مشکلات خودش رو داره.

همچنین این کارتون من رو یاد مقاله نشریه HBR، با عنوان “how to diversify your professional network” میندازه (+). در این مقاله اشاره میکنه که با آدمهایی با تخصص های متنوع ارتباط داشته باشیم تا بتوانیم به سطوح بالاتری از اندیشه برسیم و عملکرد بهتری داشته باشیم.

 

کارتون دوم: گربه های حریص و نهنگ

من به این باور رسیده ام که یکی از ملزومات موفقیت و رشد انسان ها، باور داشتن به “فراوانی” است. اینکه فکر نکنند که مشتری ها، ثروت و علم یا هر چیز دیگری که به دنبالش هستند، محدود است و اگر دیگران از آن برداشت کنند، خیلی زود تمام خواهد شد.

 

کارتون چهارم: راننده و قطعات ماشین

یک سیستم از اجزا و ارتباطات بین اجزا تشکیل شده است. اما ما معمولا بخاطر اینکه روابط بین اجزا را نمی توانیم ببینیم و لمس کنیم، آن ها را نادیده می گیریم.

 

کارتون پنجم: سگ و زنجیر یک کیلومتری اش

فردی را میشناختم که فکر می کرد صرفا با ایجاد ارتباط با اساتید دانشگاه و افراد قدرتمند میتواند به موفقیت و ثروت برسد و آزادی های بیشتری کسب کند. ولی من فکر میکردم که صرفا در ذهن خودش آزادی و موفقیت بیشتری داشت و در واقع وابسته به دیگران بود.

 

کارتون ششم: بچه و سیب

خیلی از مواقع نمیتوانیم برخلاف عادت ها و رویه های همیشگی و پیشفرض های (default) خودمان ببینیم و عمل کنیم و لذا بسیاری از فرصت ها را از دست می دهیم.

 

کارتون هفتم: کبوترهای هم وزن

در ظاهر هر دو کبوتر مشابه و هم وزن هستند ولی این کجا و آن کجا.

در محل کار، دو تا کارمند رو میبینیم که کنار هم میشینن، یکی از اونها انواع شغل ها رو امتحان کرده و حالا به دنبال علایق خودش و با یک هدف بزرگتری که تو ذهنشه، اومده مشغول به این کار شده و کارمند کناریش از ترس بیکار موندن بعد از فارغ التحصیلی اومده و مشغول به این کار شده. در ظاهر شرایط کاری، وظایف و مسئولیت ها و حقوقشون مشابهه و وزن یکسانی دارن ولی یکی زندانی ترس های خودشه و دیگری یک پرنده آزاده که هر آن ممکنه پر بزنه و بره دنبال خواسته هاش.

 

کارتون هشتم: موش ها و پنیر طعمه

وقتی که باور به فراوانی نداریم، وقتی که انواع فرصت های ارزش آفرینی، تاثیرگذاری و ثروت آفرینی در اطراف خودمون رو نمی بینیم و فکر می کنیم ثروت و موفقیت فقط در ادارات و سازمان های عریض و طویل وجود داره و بصورت حقوق به کارمندانشون پرداخت میشه.

 

کارتون نهم: پوست موز و تونل

این کارتون من رو یاد متروی تهران میندازه.

وقتی سازمان ها و نهادهای مختلفی وجود داره که ارتباط و تعاملی با همدیگر ندارن و هر کسی میگه که من کارهای خودم رو انجام میدم و کاری به کار بقیه ندارم. در نتیجه یک سیستم ناکارآمد شکل میگیره مثل همون ماشین در کارتون چهارم.