Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

استرس مثبت - اثرات فیزیولوژیک مثبت استرس بر روی بدن


من زیاد آدم استرسی و مضطربی نیستم. شاید تعداد دفعاتی که در عمرم استرس و اضطراب شدید را تجربه کرده باشم به انگشتان یک دست نرسد.

فکر می کنم شاید رابطه ای بین میزان openness افراد به چیزهای جدید در زندگی و میزان استرس تجربه شده هم وجود دارد. به نظر من افراد پذیرا به تجربیات نو و چالش های جدید کمتر دچار استرس های مزمن یا حتی اپیسودیک می شوند‌ .گمان می کنم تجربه ی استرس، بیشتر به آن تمایل زیاد ما به ماندن در حاشیه امن زندگی بر میگردد.

زندگی بدون چالش و تغییر به شدت برای من کسالت بار است. گاهی حتی به طور عمدی تغییراتی اعمال می کنم تا ذهنم و زندگیم کمی هوا بخورند. شاید به همین خاطر است که عبارت ” اصلا تو انگار مرض داری” را از دوستان نزدیکم زیاد می شنوم.

توی چالش احساس زنده بودن می کنم.

همین چالش ها به نوعی آن نیرو محرکه یا استرس مثبت اند. شکی نیست که وقتی چالش به بحران تبدیل می شود استرس هم ممکن است شکل و اندازه اش عوض می شود.

اما به تجربه در زندگی شخصی ام فهمیده ام که برای مشکلات اضطراب آور یا راه حل وجود دارد یا ندارد. اگر راه حل داشته باشد تمام توانم را صرف حل کردن مساله می کنم‌. اگر راه حل نداشته باشد یا نیاز به صبر باشد، به تمرین های آرام سازی خودم می پردازم.

یک تکیه کلام هم در خانواده ما وجود دارد که وقتی نگاه میکنم می بینم به عنوان درمان خیلی از استرس ها می تواند به کار گرفته شود:

بابا دارِمون که نمی زنن.

توی دلش کمی “زیاد جدی نگرفتن” زندگی است که خیلی دوستش دارم.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟