Menu
نویسنده مطلب : علی رسولی*

مطلب مورد بحث:

معرفی منابع: کتاب هفت چالش ارتباط دنیس ریورز


من این کتاب رو خوندم و حتی برای اینکه بیشتر ازش یاد بگیرم، نکاتش رو تبدیل به یک سری اسلایدها و عکس ها کردم و گذاشتم توی یک کانال تلگرامی و توصیه می کنم اونایی که به دنبال تقویت مهارت ارتباطیشون هستن، این کتاب رو از دست ندن.

نثر کتاب بسیار ساده و روان نوشته شده و مشکل خیلی زیادی در مطالعه نسخه انگلیسی نخواهید داشت.

البته همینجا یک اعتراف هم بکنم که بعد از گذشت حدود یک سال از مطالعه این کتاب، نتونستم این نکات رو اونطور که باید رعایت کنم و بکار بگیرم.

بیشتر از همه، چالش دوم رو اجرایی کردم و فکر کنم تا حد زیادی جزء رفتارم شده. در چالش دوم میگه که بجای اینکه بصورت ناگهانی طرف مقابل رو در وسط یک گفتگو قرار بدیم، همون ابتدا از اون برای شروع گفتگو دعوت کنیم. مثلا بگیم: “آقای رسولی ده دقیقه فرصت دارین درباره برنامه های ماه آینده صحبت کنیم؟” این کار مزیت های زیادی داره:

+ طرف مقابل ما با اختیار خودش وارد گفتگو میشه و انگیزی بیشتری برای ادامه آن خواهد بود.

+ اگر طرف مقابل شرایط این گفتگو رو از نظر ذهنی، زمانی یا مکانی نداره، همون اول اعلام می کنه. بهتر از اینه که یک ربع درباره شکایات و درخواست های خودمون با مدیرمون صحبت کنیم و بعد اون بگه که یک جلسه اضطراری داره و باید زودتر بره.

پینوشت_ درباره اجرایی کردن مطالعات:

دوستان خواندن این نکته ها و چالش های ارتباط، ساده ترین بخش ماجراست. بخش دشوار ماجرا، تغییر رفتارهای خودمون بر اساس این مطالبه. مثلا سعی کنیم تا یک ماه حواسمون به نحوه آغاز کردن گفتگوها باشه و سعی کنیم خودمون چالش دوم رو در آغاز هر گفتگویی رعایت کنیم.