Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

سه ویژگی اصلی کنترل مدیریتی


من یک شرکت خودروسازی را مثال میزنم. اگر رضایت مشتریان را به عنوان یک شاخص برای این شرکت خودروسازی بررسی کنیم:

بالاترین لایه، مدیران ارشد شرکت هستند. برای آنها تعداد خودروهای فروش رفته، و مقایسه آن با فروش سالهای قبل میتواند شاخصی برای تعیین میزان رضایت مشتریان باشد.

لایه بعد، مدیر امور نمایندگیهاست. احتمالا در این لایه اهمیت بیشتری به رقبا داده میشود. آیا رقیب جدی در این صنعت وجود دارد؟ آیا آنها هم شبکه فروش گسترده ای ایجاد کرده اند؟ چه تعداد درخواست نمایندگی در سال ثبت میشود؟

لایه بعد نمایندگیهای فروش هستند. برای مدیران این لایه، که از نزدیک در ارتباط با خریداران قرار میگیرند، تعداد مشتریهایی که توسط مشتریان قبل معرفی شده اند میتواند اهمیت بالایی داشته باشد.

لایه بعد، نمایندگیهای تعمیر و خدمات پس از فروش هستند. شاید مهمترین بازخوردها در این لایه دست بیاید. چه تعداد خودرو در هر سال برای تعمیر مراجعه میکنند؟ میزان کارکرد خودروهای تعمیری چقدر است؟ چه تعداد از خودروها هنوز در دوره گارانتی هستند و نیاز به تعمیرات اساسی پیدا کرده اند؟

فروشندگان قطعات یدکی هم میتوانند یک لایه مجزا باشند. در فروشگاهای لوازم یدکی، قطعات خودرو با تفکیک بسیار خوبی توسط خریدارن مورد قضاوت قرار میگیرند. با ارائه این بازخورد به لایه های مدیریتی بالاتر، میتوان تشخیص دارد که کدام قطعه ساز عملکرد بهتر و کدام عملکرد ضعیفتری دارند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟