Menu
نویسنده مطلب : محسن بازیاری

مطلب مورد بحث:

استیون پینکر - آیا انسان روزهای بهتری را پیش رو دارد؟ (بخش اول)


ده نشانه ای که استیون پینکر ذکر کرده تقریباً همه بر مبنای آمار و روند های گذشته گفته شده اند نه کاملاً منطق و استدلال. اگر روندی در قرن گذشته پیشرفت مثبتی داشته حتماً به این معنی نیست که در قرن آینده هم همین طور خواهد بود یا این که اساساً این آمار نشانه پیشرفت قابل توجهی هست. به نظرم به نشانه های دوم و ششم و هشتم و نهم میشه شک کرد.

در مورد نشانه دوم، بله این درسته که خیلی بیماری ها عملاً ریشه کن شدند یا نادر شده اند و به دلیل بهبود استاندارد های بهداشت جهان، احتمال شیوع دوباره خیلی کمی دارند. در گذشته بیماری های واگیردار شیوع زیادی داشتند ولی الان بیماری هایی مثل سرطان و فشار خون و وضعیت هایی مثل چاقی بیش از حد(obesity)، که تقریباً همه واگیر دار نیستند شیوع زیادی پیدا کرده اند. در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد مردم آمریکا چاق(fat) و حدود ۳۳ درصد بیش از حد چاق هستند(obese) و علت اصلی مرگ بیماری های قلبی و سرطان هستند که در جهان در حال افزایشند و هزینه های سنگینی بر دولت ها و افراد تحمیل میکنند. هر سه مثالی که در مورد نشانه دوم زده شده در مورد بیماری های واگیر دار هستند.(+)

علاوه بر بیماری های جسمی که در قرن اخیر یا حداقل در چندین دهه اخیر رواج پیدا کرده اند، بیماری های روانی مثل افسردگی در حال شیوع هستند. به حدی که پیش بینی شده تا ۲۰۲۰ دومین علت اصلی ناتوانی (disability) و در ۲۰۳۰ علت اصلی ناتوانی در جهان باشد.(+,+,+)

یعنی مثلاً اگر الان کسی به خاطر کمر درد چند هفته مرخصی میگیرد، شاید در چند دهه آینده مرخصی گرفتن به دلیل افسردگی امری طبیعی تلقی شود.

اگر در قرن ۱۴ همه گیر شدن بیماری طاعون باعث مرگ میلیون ها انسان شد، شاید در قرن ۲۱ بیماری های غیر واگیردار مزمن(Chronic) جسمی و روانی علت اصلی مرگ و ناتوانی باشند. حداقل تا الان که این طور بوده.(+)

در کشور های توسعه یافته و حتی بعضاً در حال توسعه ۹ تا از ۱۰ علت اصلی مرگ همه بیماری های غیر واگیردار و مزمن هستند ولی در کشور های کمتر توسعه یافته ۴ تا از ۱۰ تا علت اصلی مرگ بیماری های باکتریایی و ویروسی یا واگیردار هستند و البته یک علت اصلی هم تصادفات جاده ای هست.(+)

آقای استیون پینکر شبیه این نمودار و نمودار پایین رو دیدن.نمودار پایین مربوط به آمریکا هست ولی در جهان هم با تقریب خوبی همین طور بوده.

استیون پینکر - آیا انسان روزهای بهتری را پیش رو دارد؟ (بخش اول)

مرگ به علت گرسنگی و پیامد های ناشی از آن در قرن ۲۰ و ۲۱ کاهش زیادی داشته اند ولی در عوض مرگ به دلیل پر خوری رواج یافته، طبق گزارش World Bank و The Institute for Health Metrics and Evaluation.

این ها نظر من بود بر اساس آمار و اطلاعاتی که دیدم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟