Menu
نویسنده مطلب : محسن هدائی منفرد

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


من پروژم رو با موضوع نقش حرفه ای اتنخاب کردم .

من به دلیل علاقه ای که از بچگی به ورزش و مخصوصا فوتبال داشتم زیاد به دنبال زندگینامه ورزشکار ها و بیشتر فوتبالیست و خوندن خاطره هاشون و تجربیات و درس هاشون میرم
جدای از اینکه به نظرم خود فوتبال اصلا یک فلسفه جدا داره و میشه خیلی ازش چیز ها یاد گرفت و لی  بازیکنان جالب و خاص هم کم نیستند در اون .
به نظر ورزشکار های بزرگ تقریبا یه ویژگی بارز رو بلافاصله به ذهن ادم میارن و اون اینکه که برای هر چیزی باید تلاش کرد و بهایی داد . اگر رسیدن به یک مقام ورزشی اسون بود امروز دیگه مقام اول انقدر ارزشمند نبود . انگار سخت رسیدن به چیزی ارزش اون چیز رو بالاتر برده همونطور که غذای گرم برای ما ارزش زیادی نداره ولی برای فردی که در قطب زندگی میکند ارزشی چند برابر داره .

اما فوتبال . خیلی ها معتقد هستند  افرادی که وارد این رشته میشن دو نوع شخصیت دارند  
اول افرادی که دارای استعداد هستند و اون استعداد رو پرورش میدن و به یک فوتبالیست شاخص و نادر تبدیل میشن که  سرشناس ترین اون ها که تقریبا نام برده میشه لیونل مسی هست
دوم افرادی که سهم استعداد دراون ها کمتر هست واون ها با تلاش بسیار زیاد شاخص و نادر میشن مثال بارز این افراد کریستیانو رونالدو هست
قطعا تقسیم بندی انقدر مطلق و محدود نیست ولی چیزی هست که تقریبا الان رایج هست . و
شاید یکی از ملاک های طرفدارهای این دو بازیکن هم همین باشه . مثلا طرفداران رونالدو خودشون سخت کوش و پرتلاش توصیف کنند

چیزی که هست اینه که انقدر نظرات پیرامون همچین افرادی زیاد هست که سخت میشه  نظرات مفید و حرف ها جالب شنید چون بیشتر چیزی که هست تعصب و هواداری هست .

اگر بخوام کمی بیشتر توضیح بدم . تحلیل خودم رو متمرکز رو رونالدو میکنم .

ریسک هایی که او در بچگی کرد و تمام زندگی خودش رو وقف چیزی به نام فوتبال کرد . به نظرم وقتی تو سن کودکی برای هدف بزرگی تلاش میکنی خیلی سخته بتونی اخرش رو ببینی یا تصور کنی . اگر چه در سن های بالاترم باز نمیشه خیلی دقیق اینده رو پیشبینی کرد .

قسمت های از حرف ها و مصاحبه های رونالدو اینگونه هست که من فرق دارم . من همیشه اهل رقابت بودم .همیشه میخوام برنده بشم .

وقتی خبرنگاری ازش میپرسه که معروفتین یا بهترین فوتبالیست جهان هستی؟ پاسخ میده که من در ذهنم همیشه بهترینم . همیشه خودم رو بهترین میبینم. بارها گفته این شغل رو برای پول انتخاب نکرده برای علاقه ی شدید بوده
به احتمال زیاد همین باعث شده که الان این رضایت مثال زدنی از خودش  و زندگی اش داشته باشه .

البته تعدادی هم این عقیده رو دارند که او مغروره . ولی شاید بشه گفت علاقه و عزت نفس کلمات زیباتری باشند برای توصیفش .

او به تلاش زیاد اعتقاد داره و در اکثر نصیحت و تجربه هاش این موضوع رو  بیان میکنه .مثلا او در صحبت هایش گفته است که جای من بودن کار اسونی نیست ( به خاطر تلاش های زیادش ) .

اون معتقده که دوست داره خودش رو تحت فشار قرار بده و یکی از دلالیل بهترین بودن رو تمرینات اضافی میدونه .
یادم میاد محمدرضا در انتخاب اولین شغل , شهروندی رو توضیح میداد و میگفت که اگر وظیفه و کاری بهتون داده شد فقط اون کار رو انجام ندین چیزی اضافه تر هم انجام بدین . این خیلی به رشدتون کمک میکنه .

اینجا فکر کنم نظر محمدرضا و کریستیانو نزدیک به هم بوده :)

مدل ذهنی این بازیکن برای من خیلی جاها مفید بوده .مثلا اگر جایی تلاش کردم و دیده نشده به این فکر کردم کسانی بودند که در تنهاییشون انقدر تلاش کردن که جامعه بالاخره مجبور شده اون ها رو هم ببینه .

همچین بازیکنانی متعلق به یک کشور و فرهنگ هم نیستند  . همچنین از تفکرشون میشه حدس زد در اینده هم بهترین نمایش خودشون رو نشون میدن
به نظرم رونالدو چون از خانواده فقیر و زندگی سخت و تلاش زیاد به چنین جایگاهی رسیده وقتی از تغییر در زندگی صحبت میکنه بیشتر قابل لمس هست . شاید برای شباهت هست و اینکه چون احساس میکنیم  شباهت داره به تغییرات امروز  ما و حرف های اون رو راحت تر میشه قبول کرد .

البته دلنشین هست وقتی کسی با حرف هایش مطابقت دارد چنانچه خیلی از ورزشکار های دیگه هم هستن چنین حرف هایی میزنن ولی در عمل زیاد استفاده نمیکنن . مثلا فوتبالیستی که میگه من از همه نظر حرفه ای هم بعد عکس اون ها رو میبینیم که دارن سیگار میکشن و تو ذوق خورده میشه  انگار که اون افراد فقط تکیه کردن به حرف تا عمل.

احتمالا برای همین هم هست که حرف های اون ورزشکاران اثر بخشی لازم رو نداره .
 
در اخر دوست داشتم که حرف هام رو با یک جمله از رونالدو تموم کنم .

پروژه پایانی درس مدل ذهنی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟